ORTANCALARINIZ HANGİ RENK?

Ortancalar tıpkı bukelemunlar gibi renk değiştiren yapıya sahiptirler. Sizde bahçenizdeki ortancaların rengini birkaç ufak tüyoyla değiştirebilirsiniz. Toprağın tansiyonu dediğimiz pH’ı değiştirerek renk değişimini elde edebilirsiniz. Eğer pH 6,5’dan yüksek ise pembe, düşükse ve de toprakta aluminyum reaksiyonu mevcut ise mavi renge bürünür.


 

Ortanca antosiyanin renk pigmentini içermektedir. Bu pigment Fransız ortancalarında pH’a bağımlı olarak renk değişimine neden olur. Bahçenize ortancaları dikmeden önce toprak pH’sını kontrol edin. Fransız ortancaları renkleri kolayca değişebilecek tek türdür. Eger toprak pH’sı doğru aralıkta ise pH’ı daha fazla düşürmenin mavi renk elde etmek için bir faydası olmaz. Bu durumda direk dikim önerilir. Ancak pH 6,5’dan yüksek ise 30 gram alüminyum sülfat ve 30 gram demir sülfatı 4 lt su ile karıştırarak bir uygulama yapabilirsiniz. Uygulamanın senede iki kez, sonbaharda ve ilkbaharda çiçek açmadan yapılması önerilir.

pH’ı düşürmenin bir diğer yolu da ekimden önce toprağa organik çam kabuğu, kahve telvesi, meyve kabukları ve çim artıklarını toprağa karıştırmaktır. Bu uygulama alüminyum ve demir sülfatlı uygulamaya göre pH’ı çok daha uzun bir zamanda yavaş yavaş düşürmektedir.