ÇİM TOHUMU ALIRKEN DİKKAT

Çim türleri

Her çim türünün özelliği farklıdır. Basmaya dayanıklı,gölgeye dayanıklı,sıcak stresine dayanıklı,soğuklara dayanıklı,soğuk havada  sarımsı renk oluşumuna karşı dayanıklı,mantari hastalıklara dayanıklı türler vardır.


 

Karışım olarak satılan tohumlarda hangi amaçla kullanılacaksa ona gör türlerden oluşmuş karışımları tercih etmek gerekmektedir.Karışımlar genelde bu özellikler göz önüne alınarak yapılır.Örneğin lolium perenne bir çim türüdür.lolium perenne MONDİAL  tür ve çeşit ismidir.Günümüz çim seçimlerinde çeşit özelliklerine dahi dikkat edip ona göre alım yapmalıyız.

Tohumlarımızı güvenilir,satış sirkülasyonu çok olan firmalardan temin etmeliyiz.Çünkü çim tohumu canlıdır.Depoda kalma süresi arttıkça çimlenme oranı ciddi şekilde düşmektedir.Piyasada bilinmeyen ve mal arzı az olan bir  firmanın çim tohumları bu açıdan sıkıntılı olabilir.Çim tohumu alırken bu tür işleri yapan yani uygulamacılara danışmak gerekir.Çünkü bu kişiler kendi uygulamalarında kendilerini mahçup etmeyecek tohumları kullanırlar.Ayrıca imkan varsa bu türleri tek tek alarak kendi karışımınızı yapmanız da mümkün ve güvenilirdir.

Çim paketleri kağıt torba içinde etiketlenerek piyasaya sunulur.Etiketin üzerinde tarih,karışımda kullanılan türler ve çimlenme oranları yer alır.Bunların iyice kontrol edilmesi ve eksik olan bilgi varsa aldığınız satıcıdan değil tohumun ithalatçısı firmayı aramanız gerekmektedir.