ÇOCUK VE BAHÇE

Hayatımızdaki en önemli amaçlarımızdan bir tanesi çocuklarımız için iyi bir gelecek hazırlamaktır. Onlara iyi bir gelecek hazırlamak ve gelecekte başarılı olmalarını sağlamak ebeveynlerin elindedir.


 

Bilimsel araştırmalar sonucu insanların zeka gelişimlerinin %75’i 3 ila 7 yaş aralığında gelişmektedir. Bu nedenle bu dönemde çocuklarınızın ihtiyaçlarını maksimum düzeyde karşılamalısınız.

Yine yapılan bazı araştırmalar doğa ile iç içe olan, doğada zaman geçiren çocukların geçirmeyenlere göre daha zeki olduğunu ortaya koyuyor. Bunun sebebi ise doğada yapılan çeşitli çalışmalardan kaynaklanıyor. Bu çalışmalar; meyve dikimi, bitki dikimi ya da toprakla ilgili yapılan çalışmalar vb. çalışmalardır. Bu da çocukların sosyal ve matematiksel zekalarının gelişimine katkıda bulunmaktadır. Doğayla, toprakla, bitkiyle, bahçecilikle uğraşan çocukların zeka gelişimlerini daha doğru tamamladıkları gözlenmektedir.

Bizde bahçevanlar olarak bu farkın bilincinde olduğumuz için çocuklarımıza elimizden geldiğince doğa çalışmaları yapılmasını öneriyoruz. Çünkü doğayı sevmelerini sağlamak, doğayı temiz tutmalarını sağlamak, problemlerini çözmesini sağlamak, olay akışının sıralanmasını sağladığı gibi aynı zamanda da zaman algısını da olumlu yönde etkiliyor.

Özellikle metropol olmuş büyük şehirlerde apartman yaşantısı, kimyasal gazlar, araç egzozları, teknolojik salınımlar vb. çok fazla olduğundan hem sizler hem de çocuklar açısından tehlikelidir. Her geçen gün büyük şehirlerde yeşil alanlar yok olmaktadır. Yeşil alanların yok olmasının nedeni de bakımının yanlış yapılmasından ve nüfusun artmasından kaynaklanıyor. Bunun tek çözümü gelişimin en hızlı olduğu 3 ila 7 yaş aralığında bu gibi eğitimlerin alınması ve bilinçli bir bahçe bakımı yapılmasıdır. Eğer dilerseniz ufak bir hobi bahçesi kurarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Değerli anneler ve babalar; çocuklarınızı bahçevanlar ailesine katılmaya davet ediyoruz. Yeşili ve doğayı sevin ve sevdirin.

Eğitim bilgilerini almak için bahçevanlar ile iletişime geçebilirsiniz.