ÇİMLERİ NE SIKLIKLA HAVALANDIRMALIYIM?

Toprakta oksijen girişini sağlayacak şekilde delikler açmak, su ve besin alımını artırmanın en iyi yoludur. Genellikle yılda bir kez yapılır.


 

Ağır killi topraklarda veya ayak trafiğinin bol olduğu çim alanlarda çimlere daha sıkı bir tedavi uygulamak gerekebilir. İlkbahar ve sonbahar havalandırma için uygun mevsimlerdir.

Daha gür ve sağlıklı çim elde etmek için ve daha az yabancı ot çıkışını sağlamak için senede bir kez sonbaharda havalandırmak gerekir. Sonbaharda sıcaklıkların azalmasıyla zayıf alanlara ara ekim ve gübreleme yapılabilir.

Kesinlikle ıslak toprağı havalandırmayın. Islak toprak, havalandırılırsa toprakta daha fazla sıkışma meydana gelir.

Aşağıdaki resimde şıkışmış olan toprak tabakasının , özel pirinç veya çelikten yapılmış olan aletlerle  parmak uzunluğunda toprak kitleleri halinde çıkartılarak yerine organik madde+dere kumu+taze toprak karışımının doldurulması işlemini göstermektedir. Yapılan bu işlemle birlikte toprağın havalandırılması sağlanmış olmakla birlikte çim köklerinin daha kolay gelişmesini sağlamaktadır. Açılan deliklere su ve hava molekülleri girerek mikroorganizmaların faaliyetiyle birlikte sağlıklı bir yapı oluşmaktadır.