ÇİM BAKIMINDA YAPILAN 10 HATA

Her yıl milyonlarca dolar para çim bakımına harcanıyor. Bahçevanlar olarak tespit ettiğimiz 10 hatadan kaçınarak daha ekonomik ve sağlıklı çime kavuşmanız hayal değil...


 

  1. Ortak yapılan hataların en başında çimin çok kısa kesilmesi gelmektedir. Burada altın kural herhangi bir zamanda çimin 1/3’ünden fazla kesilmemesidir. Çim kısa kesildiği takdirde strese girmektedir. Strese girdiği zaman fotosentez yapamaz ve dolayısıyla yeniden büyüme sağlayamaz. Ayrıca kısa kesim çimin hastalıklara daha kolay yakalanmasına neden olmaktadır.
  2. Sprink sulama sistemi, sulama açısından büyük kolaylık sağlar ancak kontrol edilmediği takdirde aşırı su çiminize zarar verir. Aşırı su çimde kök çürüklüğüne ve mantari hastalıkların yayılmasına sebep olacaktır.
  3. Kullanılacak gübrenin yüksek düzeyde azot içermesi çimlerde yanmaya sebep olabilir. Bu yüzden atılacak gübrenin azot içeriğine bakılarak alınması büyük önem arz etmektedir.
  4. Pestisitleri kullanmadan önce mutlaka ürün etiketini okuyunuz. Pestisitler toksik etkiye sahip olduğundan hedef dışı mikroorganizmalar üzerinde etkilidir. Aşırı kullanım insan sağlığına ve çimlerinize zarar verebilir.
  5. Her ne kadar paranız, sarf edecek gücünüz ve kullanacak ürünleriniz olursa olsun kötü toprakta yetişecek çime yardımcı olamaz. Çimin iyi yetişebilmesi için her şey toprakta başlar ve toprakta biter. Topraktaki organizmalar mineralleri ve organik maddeyi parçalayarak çim kökleri için elverişli hale getirir. Güzel görünümlü bir çim bahçesini hayal ediyorsanız ilk olarak toprağınızın yetiştirmeye uygun olup olmadığını kontrol ettirin.
  6. Çim bakımında kültürel önlemlerin zamanlaması önemlidir. Doğru zamanda yapılan gübreleme, havalandırma ve yabancı ot kontrolüyle sağlıklı bir bahçe elde edilebilir. Kültürel önlemlerin başarısı çoğu zaman hava ve mevsime bağlıdır.
  7. Değişik tipte çim çeşitleri mevcuttur. Her bir çim çeşidinin toprak, ışık ve sıcaklık istekleri farklı olmaktadır. Aynı alanda gün içinde gölgede kalan kısmın büyüklüğüne göre farklı çim çeşitleri kullanılmaktadır. Bulunduğunuz yerin iklimine göre birçok serin ve sıcak iklim çim çeşitleri mevcuttur. 
  8. Aşırı thatch katmanı (yaşayan ve ölü gövdeleri, yaprakları ve aktif büyüyen çim ve altındaki toprak tabakası arasında biriken sıkılaşmış ve iç içe geçmiş kök tabakası ) besin elementlerinin çim köklerine gitmesine engel olur ve sığ bir köklenme meydana gelir. Sağlıksız büyüme koşullarına sahip olan çim hastalıklara karşı açık hale gelir. Thatch aşırı kalınlığa gelince, randımanlı mekanik araçlar ile seyreltilir. Dikey biçme makineleri, verticut makinesi, veya güçlü tırmıklar ile temizleme işi yapılır. Yaz sonunda ekim ayında yapılan uygulama idealdir.
  9. İyi görünümlü bir çim elde etmek istiyorsanız çimlerinizin arasından çıkan yabancı otları en az seviye kontrollü bir biçimde tutmanız gerekmektedir. Örneğin aküçgül(trifolium repens), çim içinde en çok görülen yabancı ot çeşitidir.Çime ruhsatlı  Tordon isimli ilaç kullanılabilir.
  10. Son olarak; çim önemlidir ancak hayatınızın olmazsa olmazı olmamalıdır bu yüzden aşırı para, gübre ve ilaç kullanımından kaçının. Keyif alacağınızı hayal ederken keyfinizi kaçırmayın. Sadece keyif almasını bilin.