Bahcevanlar

YAPRAKLARINIZIN KENARLARINI YİYEN KİM?

Öğeyi Oyla
(2 oy)
Yazan  Kategori: ZARARLI VE HASTALIKLAR

Bağ maymuncuğu (The Weevil Devil- Otiorrhynchus sulcatus)

 

 

Bahçenizde bu böceği görmüşseniz veya bazı bitkilerde yaprağın kenarları yenmiş ise mücadeleyi geciktirmiş olduğunuz anlaşılır.Bu yemeler bitkiyi öldürmez ama gelişimini büyük ölçüde durdurur.Larvaları kök çevresinde kökleri yiyerek beslenir.Larvaların sayılarında yaz aylarında yumurtalardan çıkınca 10 kat bir artış olur.Marmara bölgesine göre mayıs ayı gibi yapraklarda zararlı olmaya başlar.Yaprakların yenmesi bitkinin solunumunun sağlandığı fotosentez işlerinin randımanını düşürür.Yeterli solunum yapamaz ve bitkinin büyümesi ve çiçek verimi düşer.Bu böcekler gündüz beslenemezler.Akşam ortaya çıkarlar.Gündüz çok sık ve gölge olan bitki yapraklarında da görülürler.Akşam bir el feneri ile  bakılarak , zarar yaptığı yapraklar sallanırsa yere düşer ve sırt üstü olarak ölü taklidi yapar.

Elle toplamayla biraz mücadele yapılabilir ancak akşam saatlerinde yapılan böcek ilaçlaması çok başarılı olur.Yalnız bu ilaçlamaları, sıcaklıklar 15-20 derece olduğunda  10 günde bir  yaz boyunca devam ettirmek gerekir.Bahçe bakımları gündüz olduğundan böcekle mücadele tam yapılamamaktadır.Ayrıca topraktan başlayan  hayat döngüsü de toprak ilaçlamasını gündeme getirmektedir.Toprakta bulunan larvaları yok etmek için enfekte nematod kullanımı  (Heterorhabditis spec.) uygundur.Amerika gibi ülkelerde bulunan bu  nemotod içeren ilaçlar şu an için ülkemizde bulunmamaktadır.Bu  tür ilaçları erginler  yumurtalarını bıraktığı sonbaharda sıcaklık 13 derece ve üzerinde kullanmanız gerekir.   Açıkçası  kimyasal mücadelede parathion aktif maddeli böcek ilaçları  larvalara karşı tek etkili zehirdir.

Okunma 2021 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 30 Temmuz 2012 13:05
Alparslan ÜLKÜ

Yüksek Ziraat Mühendisi - 28 Haziran 1972 Ankara doğumludur. İlk öğrenimini Ankara, Ağrı, Erzincan ve İstanbul'da tamamladı. Orta öğrenimini İstanbul, liseyi de Gelibolu'da tamamladıktan sonra lisans öğrenimini 1990-1994 yılları arasında, yüksek lisansını da 1994-1996 yıllarında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesinde sona erdirdi. Askerlik hizmetini 1996-1997 yılları arasında J.Atğm. olarak Silopi’de tamamladı. Yüksek lisans yaparken Eminönü çiçekçiler pazarında zirai ilaç bayi mesul müdür olarak iş hayatına başladı. Aynı şirketler grubunda haşere ve zararlılarla mücadele (pest control) işlerinde kontrol mühendisi olarak çalıştı. Çalıştığı şirketin yeniden yapılanmasıyla çim tohumu ve ithal gübre pazarlamasında satış elemanı olarak görev yaptı. 1995 yılında başladığı bu firmadan 2004 yılında ayrılarak Büyük Çamlıca Fidancılık şirketinde teknik departman sorumlusu olarak 2010 yılı ağustos ayına kadar çalışmıştır. Daha sonra Gübretaş T.A.Ş'de Ürün teknik destek sorumlusu olarak 2.5 yıl hizmet ettikten sonra şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Bu kategoriden diğerleri: BAHÇE BAKIM FORMU »

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.