Bahcevanlar

SAĞLAM BİR BİTKİ İÇİN POTASYUM

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Yazan  Kategori: TOPRAK, SU, GÜBRELEME

Bitkinin potasyum alımı azot dışında öteki besin elementlerinden daha fazladır. Bitkiler gereksinim duydukları potasyumun büyük bölümünü vejetatif gelişme döneminde alırlar.

Kök bölgesinde suyun az olması potasyum alımının azalmasına sebep olur. Ortamda fazla miktarda bulunan kalsiyum ve magnezyum bitkilerde potasyum alımının azalmasına neden olur. Ters olarak ortamda gereğinden fazla K bulunması durumunda bitkiler daha az kalsiyum ve magnezyum alır. Ayrıca ortamda yeterli düzeyde azot ve fosforun bulunması durumunda bitkiler daha fazla potasyum almaktadır.

Toprağın kötü havalanması öteki bitki besin elementlerine göre potasyumu daha fazla etkilemekte ve potasyum alımı göreceli olarak daha fazla azalmaktadır. Asit karakterli topraklarda potasyum alımının azalması gözlenmektedir. Yeteri kadar potasyumun bulunmaması bitkilerde büyümenin olumsuz şekilde etkilenmesine yol açmaktadır. Gelişme ortamında bulunan potasyum bitkinin daha fazla su almasını ve bünyesinde tutmasını sağlamaktadır. Ayrıca kurak dönemlerde su kaybını önleyen bir göreve sahiptirler. Topraktaki kil miktarı arttıkça potasyumun faydalanabilirliği azalmaktadır. Toprak su kaybettikçe kil tabakaları birbirine yaklaşır. Potasyum bu tabakalar arasına kapan gibi sıkışır. Bu tip sıkışan potasyum bitkiler tarafından alınamaz.

Potasyum fazlalığı Mg, Ca, B, Zn, Mn noksanlıklarına sebep olabilmektedir.

Potasyum noksanlık belirtileri çoğu bitkilerde yaprak kenarlarında ve uçlarında görülür. Yaprak kenarları önce sararır daha sonra bu kısımlarda renk kahverengine döner. Şiddet arttıkça bu kısımlar ölür ve kuruyarak dökülür.

Potasyum bitkilerde genel olarak kök gelişmesini hızlandırır, daha fazla dallanma ile yan kök oluşumunu teşvik eder. Yeteri kadar potasyuma sahip olmayan bitkiler dondan daha fazla zarar görürler. Potasyum sadece büyüme ve gelişme üzerine değil hastalık ve zararlılara karşı direnç kazanmalarında da önemli etkiye sahip bir elementtir.

 

Okunma 4827 defa Son Düzenlenme Pazar, 21 Ekim 2012 09:17
Alparslan ÜLKÜ

Yüksek Ziraat Mühendisi - 28 Haziran 1972 Ankara doğumludur. İlk öğrenimini Ankara, Ağrı, Erzincan ve İstanbul'da tamamladı. Orta öğrenimini İstanbul, liseyi de Gelibolu'da tamamladıktan sonra lisans öğrenimini 1990-1994 yılları arasında, yüksek lisansını da 1994-1996 yıllarında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesinde sona erdirdi. Askerlik hizmetini 1996-1997 yılları arasında J.Atğm. olarak Silopi’de tamamladı. Yüksek lisans yaparken Eminönü çiçekçiler pazarında zirai ilaç bayi mesul müdür olarak iş hayatına başladı. Aynı şirketler grubunda haşere ve zararlılarla mücadele (pest control) işlerinde kontrol mühendisi olarak çalıştı. Çalıştığı şirketin yeniden yapılanmasıyla çim tohumu ve ithal gübre pazarlamasında satış elemanı olarak görev yaptı. 1995 yılında başladığı bu firmadan 2004 yılında ayrılarak Büyük Çamlıca Fidancılık şirketinde teknik departman sorumlusu olarak 2010 yılı ağustos ayına kadar çalışmıştır. Daha sonra Gübretaş T.A.Ş'de Ürün teknik destek sorumlusu olarak 2.5 yıl hizmet ettikten sonra şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.