Bahcevanlar

DÖKÜLEN YAPRAKLARI DEĞERLENDİRİN

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Yazan  Kategori: TOPRAK, SU, GÜBRELEME

Ağaçlardaki yeşil doku insanın duygularını harekete geçirir. Ne zaman rengi kahverengi-sarıya döner ve yere düşerse insan üzerinde ağır bir yük oluşturur. Çoğu bahçe sahibi yaprakları tırmıklarla toplar ve çöpe atar ancak işini bilen ve bu anlamda imkanı olan bahçe sahipleri ise bu yaprakları nasıl kullanacağını çok iyi bilir.

 

Yapılması gerekenler;

  1. Yaprakları bir tırmık veya vakumlu yaprak makinesi ile toplayın.
  2. Yaprakları  parçalayın, küçük olanlar daha hızlı bir şekilde çürümeye başlayacaklardır. Parçalayacak ekipmanınız yoksa tırmıktan önce yaprakları parçalayın.
  3. Hasta bitkilerden dökülen yaprakları kesinlikle karıştırmayın. Hastalık bulaştırabileceğinden mutlaka çöpe atın.
  4. Tüm parçalanmış yaprakları bahçeye(bitki dipleri) serin.
  5. Kürek yardımıyla tüm yaprakları 15-20 cm derine gelecek şekilde karıştırın. Yüzeyde hiç yaprak kalmayacak şekilde devam edin. Kuru yapraklar ağır toprak yapısının kırılmasına, iyi bir drenaj ve besin alımını teşvik eder.

Unutulmamalıdır ki, kuru yaprakların bahçeye gömülmesi doğal bir gübreleme işlemidir.

***Bundan sonraki konumuz kompost nasıl yapılır onu anlatacağız.

Okunma 3899 defa Son Düzenlenme Salı, 07 May 2013 17:53
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.