Bahcevanlar

Neden ve Ne Zaman Sulama Yapmalıyım?

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Yazan  Kategori: Sulama

Yağışların yetersiz kaldığı özellikle ilkbahar, yaz aylarında bitkilerin ihtiyaç duyduğu suyu kendi imkânlarımızla bitkilere sağlamalıyız. Bitkilere ne sıklıkla ve hangi yöntemle suyu vereceğimizde bir diğer önemli konudur. İki sulama arasında bitkilerin kök bölgesindeki nem tamamen yok olmadan sulama yapmalıyız. Aksi takdirde bitkiler strese girer ve bu nedenle de bitkide kuruma, sararma, çiçek dökme gibi etkiler ortaya çıkar.

 

Bitkilerin az sulanması kadar çok sulanması da bir problemdir. Bitkilerin kök bölgesinde aşırı nem olması kök çürüklüğüne, topraktaki hava-nem dengesinin bozulmasına ve topraktaki oksijen miktarının azalmasına böylece bitkilerin zarar görmesine neden olur.
Bunları göz önünde bulundurarak bahçelerinizi sürekli gözlemlemelisiniz. Örneğin; toprağı ellerinizle ufalayarak nem miktarını tayin edebilirsiniz.

Okunma 1177 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 20 Nisan 2015 10:25
Alparslan ÜLKÜ

Yüksek Ziraat Mühendisi - 28 Haziran 1972 Ankara doğumludur. İlk öğrenimini Ankara, Ağrı, Erzincan ve İstanbul'da tamamladı. Orta öğrenimini İstanbul, liseyi de Gelibolu'da tamamladıktan sonra lisans öğrenimini 1990-1994 yılları arasında, yüksek lisansını da 1994-1996 yıllarında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesinde sona erdirdi. Askerlik hizmetini 1996-1997 yılları arasında J.Atğm. olarak Silopi’de tamamladı. Yüksek lisans yaparken Eminönü çiçekçiler pazarında zirai ilaç bayi mesul müdür olarak iş hayatına başladı. Aynı şirketler grubunda haşere ve zararlılarla mücadele (pest control) işlerinde kontrol mühendisi olarak çalıştı. Çalıştığı şirketin yeniden yapılanmasıyla çim tohumu ve ithal gübre pazarlamasında satış elemanı olarak görev yaptı. 1995 yılında başladığı bu firmadan 2004 yılında ayrılarak Büyük Çamlıca Fidancılık şirketinde teknik departman sorumlusu olarak 2010 yılı ağustos ayına kadar çalışmıştır. Daha sonra Gübretaş T.A.Ş'de Ürün teknik destek sorumlusu olarak 2.5 yıl hizmet ettikten sonra şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.