Bahcevanlar

Sulama

Sulama (8)

Sensörler kontrol cihazlarıyla birlikte kullanılır. Yaşadığınız bölgede yağmur yağmaya başladığı anda sensörlerin içinde bulunan mantar kısım ıslanır. Kontrol cihazına komut göndererek sulama sisteminin devre dışı kalmasını sağlar.

Bitkilerin su ihtiyaçları bölgeden bölgeye göre değişiklik gösterir. Her bitkinin su ihtiyacı birbirinden farklıdır. Peyzaj alanlarında en çok su isteyen bitki ise çim bitkisidir (bataklık bitkileri dışında). Her bölge için belirli bir bitki su tüketimi miktarı kabul edilir. Sıcak bölgelerde bu miktar çok iken yağışlı bölgelerde daha az kabul edilir.

Bahçeniz için sulama sistemini kurdurdunuz. Peki, vanaların kontrolünü nasıl yapacaksınız? Vanalar manuel yani elle açılıp kapanabilme özelliğine sahiptir. Günün istediğiniz saatinde bu işlemi yapabilirsiniz. Peki ya evde olmadığınızda ya da tatile çıktığınızda…  Geri döndüğünüzde sapsarı olmuş bir bahçeyle karşılaşmak ister misiniz? Bunun olmaması için otomatik sulama sistemine ihtiyacınız olacaktır. Kontrol cihazlarında sulama yapmak istediğiniz günleri seçip, sulama sürelerini girip bahçenizin sulamasını aksatmadan sürdürebilirsiniz.

Otomatik sulama projesi; sulama sisteminin elektrik ya da pille yönetilmesidir. Bu sayede bahçenizde belirlediğiniz saatte sulamaya başlar.

Peyzaj alanlarında birden çok bitki grupları yer alır. Çalılar, yer örtücüler, ağaçlar, mevsimlikler, geniş yapraklı ya da ibreli bitkiler vs… bitkilerin suya duydukları ihtiyaçta kendi içlerinde değişkenlik gösterir. Örneğin; geniş yapraklı bitkiler suya daha çok ihtiyaç duyarken ibreli bitkiler daha az ihtiyaç duyar. Yaprağın büyüklüğü buna büyük etkendir. Çünkü bitki yapraklarının yüzey genişliği arttıkça bitki yüzeyinden oluşan buharlaşma, terleme ve dolayısıyla su kaybı da artar. Bu nedenle projelendirme yapılırken bunlar göz önünde bulundurulur ve sulama süresi buna göre ayarlanır. Küçük çalı gruplarında çoğunlukla damla sulama sistemi kurulurken, çim ve geniş alanlarda yağmurlama sulama sistemi kurulur.

Doğru bir proje tasarımı yapıldığı takdirde, bitkiler için gerekli olan suyun eş bir dağılım ile toprağa verilmesi sağlanır. Mevcut su kaynakları daha randımanlı kullanılır. İstenilen zamanda istenilen miktarda alana su sağlanmış olur. İşçilik ücreti azalır. Eş bir su dağılımı olduğu için bitkilerin görünümleri her zaman daha canlı olur. Projeye tam anlamıyla uyulduğu takdirde alt yapı borularının nereden geçtiği bilinir ve ilerdeki olası kazılarda herhangi bir aksilik yaşanmaması sağlanılır.

Yağışların yetersiz kaldığı özellikle ilkbahar, yaz aylarında bitkilerin ihtiyaç duyduğu suyu kendi imkânlarımızla bitkilere sağlamalıyız. Bitkilere ne sıklıkla ve hangi yöntemle suyu vereceğimizde bir diğer önemli konudur. İki sulama arasında bitkilerin kök bölgesindeki nem tamamen yok olmadan sulama yapmalıyız. Aksi takdirde bitkiler strese girer ve bu nedenle de bitkide kuruma, sararma, çiçek dökme gibi etkiler ortaya çıkar.

Bitkilerin normal gelişmesi için gerekli olan fakat doğal yollarla karşılanamayan suyun zamanında, bitkinin istediği miktarda ve uygun biçimde toprağa verilmesine sulama denir.