Bahcevanlar

MEYVE AĞAÇLARINDA BUDAMA

Öğeyi Oyla
(3 oy)
Yazan  Kategori: MEYVE VE SEBZELER

MEYVE AĞAÇLARINDA BUDAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Meyve ağacı budaması ağaç uykuya geçtiği zaman başlanır. Büyüme noktalarının uyanmasını ve tomurcukların canlanmasını sağlar. Yaz budaması gıda üretimini durdurur ve olgunlaşmayı yavaşlatır.  Yaz budaması sadece büyük ve çok kuvvetli ağaçlar için yararlıdır. Genellikle hasat sonrası yapılır.
  2. Yeni bir ağaç dikiminden sonra en kısa dal 60-80 cm yüksekliğinde ise yan sürgünleri tomurcuğun altından kesin. Bu işlem düşük dallanmayı önleyeceği gibi tepe ve kök sisteminin eşit gelişmesini sağlayacaktır. Güneş yanığı ve delici saldırılara karşı ağacı beyaz lateks boya ile boyayın.
  3. Genç ağaçlar meyve vermedikleri ilk 3 yıl hızlı büyümeye teşvik etmek için yoğun bir şekilde budanmalıdır. Küçük yatay dalları daha sonra meyve vermesi için budamayın.
  4. Hangi dalı nereden keseceğinize karar verirken dikey dalların ağacın vejatatif büyümesi için gerekli olduğunu ve güneş ışığını ağaca yaymada önemli bir görevi olduğunu unutmayın.
  5. Dik dallar ağacın vejetatif büyümesini ve dinç kalmasını sağlar. Genellikle yatay dallar meyve açısından daha verimlidir. Gelecek yıllarda meyve sağlanması için dalların kombinasyonu önemlidir. Aşağı doğru sarkan dallar zamanla canlılığını kaybeder ve çok az meyve verir. Aşağı doğru sarkan dallar kesilmelidir.
  6. Aynı noktadan yan yana büyüyen aynı kuvvetle dalların gelişmesine izin verilmemeli, geniş açılı dal bırakılarak dar açılı büyüyen dal çıkartılmalıdır.
  7. Doğru yerden kesim yapıldığı takdirde sağlıklı bir büyüme meydana gelir. Dik büyüyen dallar dormant dönemde çıkartılır. Pinching tekniği (elle sürgün kopartma ) tepesi vurulan liderden yeni kenar sürgünleri 7-10 cm olur olmaz 2-3 rakip sürgün elle koparılır ve lider serbest bırakılır. Bu davranış Temmuz sonuna kadar her 14 günde bir tekrarlanır.
  8. Budama işlemini daha çok üst dallardan yapın. Üst dallar alt dallar budanmadığı taktirde güneş almasını engellemektedir. Gölgede kalan ve güneş görmeyen dallarda meyve üretimi durmaktadır.
  9. Yukarı doğru 45 derecelik açıyla budama işlemini gerçekleştirin.
  10. Ana dalların gövde ile yaptıkları açılar 45-60 derece olmalıdır, esas meyveye yatan dallar bu dallardır. 45 derece den dar olan ana dalların dış etkilere karşı direnci zayıf olur.

Okunma 4460 defa Son Düzenlenme Salı, 07 May 2013 17:56
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Bu kategoriden diğerleri: « KİRAZ BUDAMA TEKNİKLERİ »

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.