Bahcevanlar

İÇ MEKAN BONSAİ BAKIMI

Öğeyi Oyla
(3 oy)
Yazan  Kategori: İÇ MEKÂN SÜS BİTKİLERİ

Çoğumuz Bonsai’nin nasıl bir ağaç olduğuna akıl erdirmede zorluk çekeriz. Çünkü Bonsai adeta bir sanat çalışmasıdır. Bonsai tarihi; bizi 1000 yıl once Çin’e götürse de , Japonlar 100 yılı aşkın süredir bu ağaç üzerinde sanatlarını konuşturmaktadır. İç mekan bonsai bakımında birkaç ufak ip ucu işmizi fazlasıyla kolaylaştırmaktadır.

Bitki Seçimi

Bonsai’nin bilinen yüzlerce varyetesi bulunmaktadır ve bunların hepsi ağaç formunda değildir. Iç mekanda bakacağınız bir bonsai türü belirlemek için mutlaka hangi varyetenin hangi sıcaklık derecelerine kadar tolerans göstereceğini bilmek gerekir. Sıcaklık değişimleri bitkiyi doğrudan etkileyen bir unsurdur.

Sulama

Sulama zamanı ve sıklığı bonsailerin sağlıklı olmalarına doğrudan etki eder. Burada en önemli sensör parmaktır. Parmağınızla bonsainin toprağını kontrol ettiğinizde tamamen kuru olduğunu gördüğünüz an sulamaya başlanmalıdır. Saksı altından su çıkana kadar yavaş yavaş sulanmalıdır.

Toprak

Mümkün olduğunca organik maddece yüksek toprağa dikilmesi bonsai’nin büyümesini olumlu etki yapacaktır.

Gübreleme

Farklı türler farklı orandaki besin elementlerine sahip gübrelere ihtiyaç duyar. Genel bir gübre kullanımı herzaman olumlu yanıt vermeyebilir.Toprak yapısı nemli ve gevşek olduğunda ayda iki kez suda eriyen gübre kullanabilirsiniz.

Yer seçimi

Bonsai’nizi sabah güneşi alan öğleden sonra gölge olan güneş almayan parlak ışık alan bir yere koymalasınız. Tabii öncelikle bonsai türünüzün ışık gereksinimlerini bilmek gerekir. Tropik ve subtropik türler için oda sıcaklığı 13C’nin altına düşmemeli, 37C’nin ise üstüne çıkmamalıdır. Bazı bonsai türleri direkt güneş sever, ancak tüm varyeteler değil...

Okunma 10713 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 23 Nisan 2016 16:53
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.