Bahcevanlar

SIKLAMEN BAKIMI NASIL YAPILIR?

Öğeyi Oyla
(25 oy)
Yazan  Kategori: İÇ MEKÂN SÜS BİTKİLERİ

Siklamen (Cyclamen) bitkisini sonbahar ortalarından itibaren marketlerde ve çiçekçilerde bulabilirisiniz. Genellikle karşılaşılan sorunlardan birisi de markette çiçek çok güzel iken eve getirdiğimizde yavaş yavaş ölmesi. Birkaç ipucuyla bu tip çiçeklerin ömrünün bir sezondan daha uzun olmasını sağlayabilirsiniz çünkü açan büyük çiçekleri görmek için değer...

  • Çuha ailesine ait yaklaşık 20 siklamen(cyclamen) türü vardır. Bu güzel çiçeğin uzun ömürlü olması için özel bir bakım gerekir. Bazı bölgelerde dış mekanda yetişmesine rağmen genellikle iç mekan bitkileridir. Bu büyük güzel çiçekler iç mekanda parlak ancak direkt güneş almayacak düşük sıcaklıktaki yerlerde tutulmalıdır.
  • Çiçek açmasından yaklaşık 2 ay sonra bitki yaprakları sarıya dönmeye başlar ve bitki hastalıklı gibi görünür. Kesinlikle çiçeğinizin öldüğünü düşünmeyin çünkü bitkinin o dönemde dinlenme dönemi başlamıştır. Sulamayı kesin ve kurumasını bekleyin. Toprak altındaki yumruları kuru torf içerisinde mayıs ayına kadar saklayın.
  • Tekrardan dikileceği zaman saksı içerisine iyi bir saksı toprağıyla yumrunun yarısı yüzeyde kalacak şekilde dikin. Düzenli sulamayla birlikte birkaç hafta sonra yeni sürgünler gözükecektir.
  • Sulamayı, bitki tamamen su altında kalacak şekilde yapmayın. Yaprak oluşumu tamamlandıktan sonra iç mekan süs bitkileri gübreleri kullanarak 3-4 haftada bir gübreleyin.
  • Bitki geçen sene çiçek açtığı aynı dönemde tekrardan çiçek açmaya başlayacaktır. Düzenli sulama yapılacak şekilde direk ışık alamayan yerde 15-18 C sıcaklıkta koruyun. Çiçeklenme süresini uzatmak için ölen çiçekleri koparın.

Okunma 44741 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 03 Kasım 2012 08:47
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

1 yorum

  • leyle murad leyle murad
    Yorum Linki Çarşamba, 13 Mart 2013 19:07

    deyerli bilgileriniz icin teshekkurler

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.