Bahcevanlar

İÇ MEKÂN SÜS BİTKİLERİ

İÇ MEKÂN SÜS BİTKİLERİ (12)

Çoğumuz Bonsai’nin nasıl bir ağaç olduğuna akıl erdirmede zorluk çekeriz. Çünkü Bonsai adeta bir sanat çalışmasıdır. Bonsai tarihi; bizi 1000 yıl once Çin’e götürse de , Japonlar 100 yılı aşkın süredir bu ağaç üzerinde sanatlarını konuşturmaktadır. İç mekan bonsai bakımında birkaç ufak ip ucu işmizi fazlasıyla kolaylaştırmaktadır.

Genellikle barış çiçeği olarak bilinen spatifilyum uzun ömürlü bir iç mekan süs bitkisidir. Az ışıkla idare edebilmesinden ötürü ofis ve evlere kolayca adapte olur. Marketlerden veya çiçekçilerden spatifilyum aldığınızda üzerinde beyaz güzel bir çiçeğe sahiptir. Çiçek yetiştiricileri bitkinin çiçeklenme zamanında çeşitli hormonlar vererek bunu sağlarlar. Bu tip hormonlar yasal değildir.

Siklamen (Cyclamen) bitkisini sonbahar ortalarından itibaren marketlerde ve çiçekçilerde bulabilirisiniz. Genellikle karşılaşılan sorunlardan birisi de markette çiçek çok güzel iken eve getirdiğimizde yavaş yavaş ölmesi. Birkaç ipucuyla bu tip çiçeklerin ömrünün bir sezondan daha uzun olmasını sağlayabilirsiniz çünkü açan büyük çiçekleri görmek için değer...