Bahcevanlar

MANOLYANIZI İYİ TANIYIN

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Yazan  Kategori: DIŞ MEKÂN SÜS BİTKİLERİ

Magnolia grandiflora

Çiçeklenme zamanı: Orta yazdan orta sonbahara

 

Işık: Tam güneş(günde 6 saat güneş alan) ,alacalı gölgeli

pH: 4,5-7,5

Toprak isteği: Kil-kum arası

Nem isteği: Kuru-nemli

Gübreleme: İlkbaharın başlarında azot ağırlıklı ,fosfor,potasyum ve iz elementler içeren suda eriyebilir gübreleri bitki taç izdüşümüne bolca dökebilirsiniz.Bunu çiçek sonuna kadar 15 günde bir uygulayınız.

Sulama: İlk dikimlerde sulama, ilk yıl özellikle sıcak dönemlerde çok önemlidir.Çünkü kök bölgesine indirilemeyen yani dip sulama yapılamayan bitkilerde kuruma meydana gelir.Dip kısmına halka şeklinde sulama alanı açılır ve üzerine malç örtülür.Malç nem kaybını ve köklerin serin olmasını sağlar.

Hastalıklar: Yaprak lekelenmeleri olur.Genelde bu tür hastalıklar mantari hastalıklardır.Yaprakların ıslatılması buna sebep olabilir.Hastalıklı dal ve ya yaprağı temizleyin.Manolya çok sık yapraklı bir bitkidir.İçeri ışık alacak şekilde dal seyreltmesi yapın.İlaçlaması hakkında bize danışabilirsiniz.

Okunma 1912 defa Son Düzenlenme Perşembe, 09 Ağustos 2012 06:51
Alparslan ÜLKÜ

Yüksek Ziraat Mühendisi - 28 Haziran 1972 Ankara doğumludur. İlk öğrenimini Ankara, Ağrı, Erzincan ve İstanbul'da tamamladı. Orta öğrenimini İstanbul, liseyi de Gelibolu'da tamamladıktan sonra lisans öğrenimini 1990-1994 yılları arasında, yüksek lisansını da 1994-1996 yıllarında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesinde sona erdirdi. Askerlik hizmetini 1996-1997 yılları arasında J.Atğm. olarak Silopi’de tamamladı. Yüksek lisans yaparken Eminönü çiçekçiler pazarında zirai ilaç bayi mesul müdür olarak iş hayatına başladı. Aynı şirketler grubunda haşere ve zararlılarla mücadele (pest control) işlerinde kontrol mühendisi olarak çalıştı. Çalıştığı şirketin yeniden yapılanmasıyla çim tohumu ve ithal gübre pazarlamasında satış elemanı olarak görev yaptı. 1995 yılında başladığı bu firmadan 2004 yılında ayrılarak Büyük Çamlıca Fidancılık şirketinde teknik departman sorumlusu olarak 2010 yılı ağustos ayına kadar çalışmıştır. Daha sonra Gübretaş T.A.Ş'de Ürün teknik destek sorumlusu olarak 2.5 yıl hizmet ettikten sonra şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.