Bahcevanlar

CAMELLIA JAPONICA NEYİ SEVER

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Yazan  Kategori: DIŞ MEKÂN SÜS BİTKİLERİ

Camellia japonica : Kamelya

Tür ismini George Kamel tarafından almıştır. Asya kökenli bir bitkidir.

Kamelyanın çiçeği geç kıştan erken ilkbahara kadar devam eder.Bitki yavaş büyür,en fazla 6 m. boy yapar.

Işık isteği: Parçalı gölgeli yeri sever,ama soğuk yerlerde güneşi sever.Erken sabah güneşi, taç yaprakların kahve renkli ve yumuşamasına sebep olabilmektedir.Bunun yüzünden doğuya bakan tarafa değil(Doğu tarafında,duvar veya bina bariyer olarak kullanılabilir) batıya bakan yöne dikilecek şekilde planlanmalıdır.

Nem isteği: Toprağının asitli,zengin nemli olmasını ister.Ancak bu durum uygun çeşitler içindir.

Kamelya soğuğa dayanıklıdır. Ancak ekstra donlar ve soğukların olduğu yerlerde gövdenin dip kısmına MALÇ serilmesi, çiçek ve tomurcuklarını sarmak gerekmektedir.Ayrıca ekstrem olmayan soğuk havalarda da malçlama yapılmalıdır. Çünkü,kamelya dar ve sığ köklü ÇAY ailesinden bir bitkidir.

Çoğaltılması: Kışa yakın geç yaz dönemlerinde alınan olgunlaşmış çelikleri,köklendirme hormonuna batırarak  ortama batırmak suretiyle çoğaltılır.

Budama: ilkbaharda çiçeklenme sona erince  yapılır.

Okunma 2775 defa
Alparslan ÜLKÜ

Yüksek Ziraat Mühendisi - 28 Haziran 1972 Ankara doğumludur. İlk öğrenimini Ankara, Ağrı, Erzincan ve İstanbul'da tamamladı. Orta öğrenimini İstanbul, liseyi de Gelibolu'da tamamladıktan sonra lisans öğrenimini 1990-1994 yılları arasında, yüksek lisansını da 1994-1996 yıllarında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesinde sona erdirdi. Askerlik hizmetini 1996-1997 yılları arasında J.Atğm. olarak Silopi’de tamamladı. Yüksek lisans yaparken Eminönü çiçekçiler pazarında zirai ilaç bayi mesul müdür olarak iş hayatına başladı. Aynı şirketler grubunda haşere ve zararlılarla mücadele (pest control) işlerinde kontrol mühendisi olarak çalıştı. Çalıştığı şirketin yeniden yapılanmasıyla çim tohumu ve ithal gübre pazarlamasında satış elemanı olarak görev yaptı. 1995 yılında başladığı bu firmadan 2004 yılında ayrılarak Büyük Çamlıca Fidancılık şirketinde teknik departman sorumlusu olarak 2010 yılı ağustos ayına kadar çalışmıştır. Daha sonra Gübretaş T.A.Ş'de Ürün teknik destek sorumlusu olarak 2.5 yıl hizmet ettikten sonra şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.