Bahcevanlar

Mantari Hastalık Fusarium Nedir?

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Kategori: ÇİM

Tarımda ve çim alanlarda

Mantari bir hastalık olan Fusarium, toprak kaynaklı bir patojen olup süs bitkilerinden bir çok tarım ürününü etkiler.

Fusarium mantarı  topraktan bulaşır. Yapraklarda sararma şeklinde başlayıp, bitkinin büyümesini durdurarak tamamen çökertir.

Önlemi alınmadığı taktirde tüm bitkilere bulaşma ihtimali vardır.

Domates ve biberde sıkça bu hastalığa rastlanır. Bilhassa kapalı olan ortamlarda seralarda fusarium sık görülmektedir.

Genç bitkilerin kök sisteminden etki etmeye başlar ve hücrelerin su ve besin taşımasını önler.

Çim alanlarda görünen Fusarium ise sıcaklık, sulama ve gübrelemeyle doğrudan alakalıdır.

Çim alandaki fusariumun etkisi  çimlerde sararma şeklinde kendini gösterir. Sonrasında çimde kahverengileşme görülür. Sıcak geçen yaz aylarından sonra başlayıp sonbaharda ve bazen de kışın görülebilmektedir. Poa Annua türü denilen ince çim türlerinde sık rastlanır. Genelde 30 cm çapına kadar ulaşır. Bazı durumlarda bu çap genişleyebilir.

Nasıl önlenir?

Sıcak topraklarda sık görülmektedir. Tarımda aynı ürünü üst üste 2 kere ekmemek gerekir.

Saksılarda dikim yapılacaksa saksılar çamaşır suyu ile yıkanıp yeni toprakla dikim yapılmalıdır.

Mevcut topraktaki fusariumu öldürmek için sterilizasyon uygulanmalıdır. Yeni siyah plastik bir örtüyle hava almayacak şekilde örtülerek kapatılmalıdır. Yüksek sıcaklık kullanılacak fumigantlarla fusariumu yok edecektir.

Toprak işleme aletleri, fusarium bulaşmış ayakkabılar dahil sterilize edilmelidir.

Yeni bitki alırken mutlaka bitkiyi iyice incelemek gerekir.

Çim alanlarda önlemek için trıfloksistrobin aktif maddeli ilaçlarla uygulama yapılması gerekmektedir. Çimlerdeki riski önlemek için senede 2 kez ilaçlama yapılmalıdır.

Uygulama öncesi ve sonrasında mutlaka uzman bir Ziraat Mühendisine danışılması önerilmektedir.

 

 

Okunma 5215 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 21 May 2016 13:08
Alparslan ÜLKÜ

Yüksek Ziraat Mühendisi - 28 Haziran 1972 Ankara doğumludur. İlk öğrenimini Ankara, Ağrı, Erzincan ve İstanbul'da tamamladı. Orta öğrenimini İstanbul, liseyi de Gelibolu'da tamamladıktan sonra lisans öğrenimini 1990-1994 yılları arasında, yüksek lisansını da 1994-1996 yıllarında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesinde sona erdirdi. Askerlik hizmetini 1996-1997 yılları arasında J.Atğm. olarak Silopi’de tamamladı. Yüksek lisans yaparken Eminönü çiçekçiler pazarında zirai ilaç bayi mesul müdür olarak iş hayatına başladı. Aynı şirketler grubunda haşere ve zararlılarla mücadele (pest control) işlerinde kontrol mühendisi olarak çalıştı. Çalıştığı şirketin yeniden yapılanmasıyla çim tohumu ve ithal gübre pazarlamasında satış elemanı olarak görev yaptı. 1995 yılında başladığı bu firmadan 2004 yılında ayrılarak Büyük Çamlıca Fidancılık şirketinde teknik departman sorumlusu olarak 2010 yılı ağustos ayına kadar çalışmıştır. Daha sonra Gübretaş T.A.Ş'de Ürün teknik destek sorumlusu olarak 2.5 yıl hizmet ettikten sonra şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.