Bahcevanlar

ÇİMLERİ NE SIKLIKLA HAVALANDIRMALIYIM?

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Kategori: ÇİM

Toprakta oksijen girişini sağlayacak şekilde delikler açmak, su ve besin alımını artırmanın en iyi yoludur. Genellikle yılda bir kez yapılır.

 

Ağır killi topraklarda veya ayak trafiğinin bol olduğu çim alanlarda çimlere daha sıkı bir tedavi uygulamak gerekebilir. İlkbahar ve sonbahar havalandırma için uygun mevsimlerdir.

Daha gür ve sağlıklı çim elde etmek için ve daha az yabancı ot çıkışını sağlamak için senede bir kez sonbaharda havalandırmak gerekir. Sonbaharda sıcaklıkların azalmasıyla zayıf alanlara ara ekim ve gübreleme yapılabilir.

Kesinlikle ıslak toprağı havalandırmayın. Islak toprak, havalandırılırsa toprakta daha fazla sıkışma meydana gelir.

Aşağıdaki resimde şıkışmış olan toprak tabakasının , özel pirinç veya çelikten yapılmış olan aletlerle  parmak uzunluğunda toprak kitleleri halinde çıkartılarak yerine organik madde+dere kumu+taze toprak karışımının doldurulması işlemini göstermektedir. Yapılan bu işlemle birlikte toprağın havalandırılması sağlanmış olmakla birlikte çim köklerinin daha kolay gelişmesini sağlamaktadır. Açılan deliklere su ve hava molekülleri girerek mikroorganizmaların faaliyetiyle birlikte sağlıklı bir yapı oluşmaktadır.

 

 

Okunma 2132 defa Son Düzenlenme Pazar, 21 Ekim 2012 09:35
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.