ÇİM BAKIMI HAKKINDA

Yabani ot gelişimi, böcekler, aşırı sıcaklar ve bunun gibi bazı durumlar sağlıklı çiminize stres yaşatabilir.


Güneş onu yaktı. İnsanlar üzerinde yoğun şekilde yürüdü. Susuz kaldı ve yabani otlar çimi ele geçirmek istiyor. Evet,bahçenin içinde dert zamanı. Ancak, çimlerinizin yaz mevsiminin stresleriyle baş etmesine yardımcı olacak bazı kolay adımlar atabilirsiniz.

Çiminiz için Stres Faktörleri;Isı, kuru hava ve yaya trafiği çoğu çim türü için temel streslerdir. Diğerleri yabani otlar ve böceklerdir, ancak çimleriniz zaten acı çekerken daha da kötüleşebilir.

Çimenlerin üzerinde fazlaca yürümemeyi deneyin. İyi sulanmış çimlerde yürürken, çim geriye doğru ezilir. Çim kuru ise, çim yumruk yemiş gibi olur ve sonuçta zarar görebilir. Ayrıca, ıslak topraktaki ağır yaya trafiği, havanın çimen köklerine ulaşmasını engelleyen toprak sıkışmasına neden olabilir.

Biçme Makinenizin Keskin ve Yüksek Kalmasını Sağlayın.  Yani körleşmiş bıçak çim uçlarında yolmalara sebep olur. Bu kısımlar sararır. Ve hastalıklara giriş de sağlar. Kesim yüksekliği aşağıdan olmamalı. Çim yüksek biçilmelidir.Bu teknik ile çimin su kaybı daha az olur.

Sıcaklar artmadan gereken besin maddesini vermeniz uygundur. Stres ortamında gübre atılması çimin işine çok yaramaz. Bunun yerine sıcak, kuru havalar gelmeden önce gübre atımı yapılması doğrudur. Hava soğuduğunda ve yağmur mevsimi geldiğinde, çimlerinizin daha çabuk iyileşmesine yardımcı olmak için tekrar besleyin. Sulamayı sabah 6:00 ile 10:00 arasında yapın, çimlerinizi sulamak için en verimli zaman bu saatlerdir. Daha az buharlaşma kaybına uğrar ve çimlerinizin gece vaktinden önce kuruması için zaman vardır. Öğleden sonra sulamak, suyun buharlaşmasını arttırıyor. Geceleri sulama ise fungal hastalığı çağırır.