En Ekonomik Şekilde Bitkilerimin Su İhtiyacını Nasıl Karşılayabilirim?

Bitkilerin su ihtiyaçları bölgeden bölgeye göre değişiklik gösterir. Her bitkinin su ihtiyacı birbirinden farklıdır. Peyzaj alanlarında en çok su isteyen bitki ise çim bitkisidir (bataklık bitkileri dışında). Her bölge için belirli bir bitki su tüketimi miktarı kabul edilir. Sıcak bölgelerde bu miktar çok iken yağışlı bölgelerde daha az kabul edilir.


 

Bahçe hortumuyla sulama yapıldığı zaman bu miktarı tutturabilmek oldukça zordur. Ya az yapılır ya da çok sulama yapılmış olur. Bu da bir müddet sonra bahçenizde hoş olmayan görüntülerin oluşmasına neden olur.

Otomatik sulama sistemi tek başına yeterlimi?

Hayır.

Otomatik sulama sistemi kurulduğunda her gün belirlenen saatlerin aralığında sulama yapılacaktır. Oysa yaz ayları olsa bile belirli günlerde yağmur yağabilir. Sulama öncesi, sulama sonrası ya da sulama sırasında yağmur yağdığında gereksiz bir sulama işlemi yapılmış olur. Bu hem su israfı olur hem de bahçe için gereksiz sulama ile göllenmelere neden olur.  Bu durumu önleyebilmek için kontrol cihazları ile birlikte sensörlerin kullanılması önerilir.