Bahcevanlar

ŞİMŞİR YAPRAK YANIKLIĞI

Öğeyi Oyla
(3 oy)
Yazan  Kategori: ZARARLI VE HASTALIKLAR

Yapraklarda yanma şeklinde sararmalar ve dökülmeler meydana gelir. Cylindrocladium buxicloa denen mantar sebep olmaktadır.Sıcaklık ve nemin artması hastalığı tetikliyor.İlkbaharda yerde bulunan yapraklarda sporları gizlenmektedir. Sulama yapılırken yaprak üzerine gelmemeli.En iyi sulama damlama sulamadır.

 

Bu hastalığın yayılmasında böceklerin etkisi olabilir.Çünkü mantar sporları yapışkan ve böceklere yapışmaktadır.17-25 derece arasında nemli ortamda yaygınlaşır.Aşırı kuru sıcaklıkta mesela 33 cg derecede sporları ölmektedir.Şimşir dikimi yaparken kesinlikle drenaj yapılmalıdır.Kullanılacak dikim toprağı yarı yarıya dişli kum olmalıdır.Budama aletlerini dezenfekte etmek gerekir.1 litre suya yarım çay bardağı çamaşır suyu katılarak malzemeler bunlara batırılabilir. Kırpma işi yapıldıktan sonra veya dökülen yaprakları daima ortamdan uzaklaştırmak gerekir. Aşırı azotlu gübreler kullanılmamalıdır. Bakır, penconazole, Triticonazole, Kresoxim-methyl, chlorothalonil Azoxystrobin, Mancozeb aktif maddeli fungusitleri kullanmak gerekir.Ancak hastalığa yakalanmadan evvel.

Okunma 2884 defa Son Düzenlenme Salı, 04 Eylül 2012 13:21
Alparslan ÜLKÜ

Yüksek Ziraat Mühendisi - 28 Haziran 1972 Ankara doğumludur. İlk öğrenimini Ankara, Ağrı, Erzincan ve İstanbul'da tamamladı. Orta öğrenimini İstanbul, liseyi de Gelibolu'da tamamladıktan sonra lisans öğrenimini 1990-1994 yılları arasında, yüksek lisansını da 1994-1996 yıllarında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesinde sona erdirdi. Askerlik hizmetini 1996-1997 yılları arasında J.Atğm. olarak Silopi’de tamamladı. Yüksek lisans yaparken Eminönü çiçekçiler pazarında zirai ilaç bayi mesul müdür olarak iş hayatına başladı. Aynı şirketler grubunda haşere ve zararlılarla mücadele (pest control) işlerinde kontrol mühendisi olarak çalıştı. Çalıştığı şirketin yeniden yapılanmasıyla çim tohumu ve ithal gübre pazarlamasında satış elemanı olarak görev yaptı. 1995 yılında başladığı bu firmadan 2004 yılında ayrılarak Büyük Çamlıca Fidancılık şirketinde teknik departman sorumlusu olarak 2010 yılı ağustos ayına kadar çalışmıştır. Daha sonra Gübretaş T.A.Ş'de Ürün teknik destek sorumlusu olarak 2.5 yıl hizmet ettikten sonra şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

1 yorum

  • metehan metehan
    Yorum Linki Salı, 04 Eylül 2012 13:44

    çok faydalı bir site olmuş babacığım

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.