Bahcevanlar

DOĞAL İLAÇ YAPALIM

Öğeyi Oyla
(10 oy)
Yazan  Kategori: ZARARLI VE HASTALIKLAR

Bir bahçeniz varsa, sizin bitkilerinizi yemeyi çok seven böcekler ile başa çıkmanın ne kadar zor olduğunu biliyorum. İlaçlamak gerekir.Peki çevre sağlığı ne olacak? Çoğumuz geleneksel kimyasal tarım ilaçlarının biz ve tabiat için sağlıksız olduğunu biliyoruz, ancak genellikle bahçe zararlıları ve hastalıkları  ile mücadele için yaygın olarak kullanılan bir araçtır zirai ilaçlama.Bu nedenle çevre dostu olması için evde yapabileceğiniz bazı kolay ve ucuz doğal pestisitler yapabilirsiniz.

 

Bahçenizde yetiştirilen sebze.meyve ve süs bitkileri sürekli böcek saldırılarına maruz kalmaktadır.Bitkiler;solgunlukla,bodur gelişimle ve şekil bozukluklarıyla neticelenecek kadar yiyici böcekler ve yaprak bitleri tarafından, bitki dokularından suları emilmek  suretiyle zarar görmektedirler. Bazı zararlılar hastalıkları yayar ve bitkilere zehirli maddeler enjekte eder. Zararlı ve hastalıklarla mücadele bitkinin sağlıklı  büyümesi için gereklidir. Doğal maddeler içeren ev yapımı böcek ilaçları çevre sağlığı için  daha güvenlidir. Ancak, kimyasal zirai ilaçlar da olduğu gibi, ev yapımı böcek ilaçları  da zararlı ve yararlı böcekleri öldürebilir.

Tavsiye:1

- 5 diş sarımsak püresi,1 küçük doğranmış soğan ve 1 çorba kaşığı doğranmış arnavut biberi. Blenderden geçirin.
-900 ml ılık suyu bir derin kaba  doldurun.Ilık su içine pürelenmiş ürünleri dökün.iki saat ılık suda kalmasına  izin verin.
-1 veya 2 litrelik plastik bir şişeye tülbent ile karışımı süzün..daha sonra,

-1 yemek kaşığı bitkisel yağ,
-2 yemek kaşığı. kabartma tozu
-1 çorba kaşığı sıvı bulaşık deterjanını malzemeye karıştırmak suretiyle  kabı çalkalayın.Soğuduktan sonar bitkilere spreyleyebilirsiniz

Tavsiye:2
-4 litre suya 1 kahve fincanı kanola yağı karıştırın ve bitkilere sıkın.
Tavsiye:3
-1 litre suya 3 damla bulaşık sabunu karıştırın ve bitkilere sıkın.
Tavsiye:4
-1 litre sıcak  suya 1 kahve fincanı tütünü tülbent içinde geceden batırın ertesi gün ağaçlara sıkın.
Tavsiye:5
Pul biber toz ilaçtır.Bahçenizin toprağına serpebilirsiniz.
Tavsiye:6
1litre suya 2 yemek kaşığı karbonat kullanılır.Ve spreylenir.
Tavsiye:7
Zararlıları uzak  tutmak için bahçeye fesleğen, adaçayı, kedi nanesi, lavanta, biberiye, dereotu, ya da nane ekmeyi deneyin

 

Tavsiye:8
1 su bardağı Rheum officinale=Işgın yaprakları
6.5 su bardağı su
1/4 su bardağı sıvı bulaşık deterjanı

  • Su ile ışgın yapraklarını bir taşım kaynatın. 20 dakika kaynatılır, sonra  serinletin.
  • 1/4 bardak sıvı bulaşık deterjanı ekleyin ve sonra süzün. Uygulama yapabilisiniz. Yaprak bitleri, çimlere zararı olan haziran böcekleri, akarlar(kırmızı örümcekler), thripsler için kullanılır.
  • Işgın yaprakları zehirlidir, hazırlarken ve kullanırken dikkat edin. Gıda taşıyan bitkiler üzerinde kullanmayın.

Tavsiye:9
4 su bardağı su
1 su bardağı taze fesleğen (yada 2 yemek kaşığı kurutulmuş)
1 çay kaşığı sıvı bulaşık deterjanı

  • Fesleğeni sıcak suda kaynatın,soğuyana kadar bekletin,süzün. Sıvı deterjanla karıştırıp uygulayın.Yaprak bitleri  için iyidir

Tavsiye:10
Her türlü ( böcekler , karıncalar , salyangozlar, sümüklü böcek, vb.) Haşere sorunları olan bitkilerin etrafına toprak üstüne diatomit serpin.Bazı kedi kumları diatomitlidir,bunlar kullanılabilir.

Tavsiye:11
1 yemek kaşığı bitkisel yağ (kanola)
1 çay kaşığı sıvı bulaşık deterjanı
2 su bardağı su
Karıştırdıktan sonra spreyleyin.

 

Tavsiye:12
2 su bardağı portakal kabukları (veya limon)
4 su bardağı su

  • Kaynatın,süzün ve kullanın. Beyaz sinek kovmak için limon karışımını kullanın.

Tavsiye:13
2 yemek kaşığı sabun tozu (deterjan kullanmayın)
1 litre suda çözülür

  • Faydaları : Yaprak biti kontrolü

Okunma 34174 defa Son Düzenlenme Salı, 04 Eylül 2012 06:28
Alparslan ÜLKÜ

Yüksek Ziraat Mühendisi - 28 Haziran 1972 Ankara doğumludur. İlk öğrenimini Ankara, Ağrı, Erzincan ve İstanbul'da tamamladı. Orta öğrenimini İstanbul, liseyi de Gelibolu'da tamamladıktan sonra lisans öğrenimini 1990-1994 yılları arasında, yüksek lisansını da 1994-1996 yıllarında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesinde sona erdirdi. Askerlik hizmetini 1996-1997 yılları arasında J.Atğm. olarak Silopi’de tamamladı. Yüksek lisans yaparken Eminönü çiçekçiler pazarında zirai ilaç bayi mesul müdür olarak iş hayatına başladı. Aynı şirketler grubunda haşere ve zararlılarla mücadele (pest control) işlerinde kontrol mühendisi olarak çalıştı. Çalıştığı şirketin yeniden yapılanmasıyla çim tohumu ve ithal gübre pazarlamasında satış elemanı olarak görev yaptı. 1995 yılında başladığı bu firmadan 2004 yılında ayrılarak Büyük Çamlıca Fidancılık şirketinde teknik departman sorumlusu olarak 2010 yılı ağustos ayına kadar çalışmıştır. Daha sonra Gübretaş T.A.Ş'de Ürün teknik destek sorumlusu olarak 2.5 yıl hizmet ettikten sonra şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.