Bahcevanlar

AĞAÇLARDA BAGWORM GÜVESİ ZARARI

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Yazan  Kategori: ZARARLI VE HASTALIKLAR

Ağacınızın yaprakları kahverengine dönmeye başladı ve iğnelerini dökmeye başlıyorsa (çam ağaçları için) bagworm güvesinden şüphelenebilirsiniz. Ağaçların baş düşmanlarından birisidir. Bagworm güvesi ağaç kabukları içinde yaşar ve ağacı istila ederek beslenme zararına yol açar. Bagworm güveleri kozalarını hiç terk etmeden yaşamlarını sürdürürler. Ağaç yapraklarını yerler ve önlem alınmazsa ciddi zararlara yol açabilir. Söğüt, akasya, kavak, meşe, elma, kiraz, Trabzon hurmasında çok görülür.

 

Basit bir yok etme stratejisi kullanarak ağaçlar için bu zarardan kaçınabilirisiniz.

Ağacınıza küçük bir istila söz konusuysa güveleri elle toplamak yeterlidir. Eğer mümkünse sonbahar, kış veya erken ilkbaharda yumurtlamadan önce uzaklaştırılmalıdır. Sadece solucanları uzaklaştırmakla kalmamalı kabuklarını da aynı şekilde ağaçtan uzaklaştırmalıyız.

Kuşlar güve populasyonunu azaltmada en büyük yardımcımızıdır. Kuşlar güvelerin doğal düşmanlarıdır. Birçok kuş türü bagworm larvalarını yiyerek beslenir.  Kuşların sağlığını korumak için geniş spektrumlu insektisit kullanımından kaçınmak gerekir.

Bag worm için uygun insektisit kullanarak sadece güve gibi kabukları içinde yaşayabilen canlıları uzaklaştırabilirsiniz. Seçeceğiniz ilaçtaki etkili madde sadece larvalara zarar verir böylece diğer canlılar ilaçtan etkilenmemiş olur. Etkili madde isimlerini öğrenmek için lütfen bize danışınız.

 

Okunma 2452 defa
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.