Bahcevanlar

BİTKİLERİNİZİ İYİ İNCELEYİN

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Yazan  Kategori: ZARARLI VE HASTALIKLAR

Capsid böceği: Kırmızı / kahverengi lekelere ve yapraklarda küçük düzensiz deliklere neden olur. Çiçek gözleri bozuk veya ölmüş olabilir. Meyve kabuğunda soluk, mantari yamalar veya çatlama gösterebilir.Düzgün insektisit kullanımı ile çözülür.

 

Tırtıl: Yapraklarda büyük, düzensiz delikler açar.Genellikle siyah  küçük dışkıları görülür.Uygun tavsiye edilmiş insektisit kullanılmalıdır.

Böcek salgısı: Böcek etkisi ile çıkan köpüksü bir salgıdır.Bitkinin genç döneminde büyüme geriliğine sebep olabilir.Kuvvetli su püskürtmesi ile temizlenmesi uygundur.

Yaprak biti: Bütün bitkilerde  çok yaygın. Koloniler özellikle yeni tomurcuklar veya sürgünler çevresinde görülebilir. Yapraklar bükük veya sarı olabilir.Salgıları ile siyah isli bir tabaka oluşur.Düzenli insektisit kullanılması gerekir.

Kırmızı örümcek: Yaprakta beneklenme  oluşur. Çoğu zaman, yapraklar bir bronz renk alır ve erken düşer.Akarisit kullanılması gerekir.Yaprağın arkasına parmakla oğuşturulursa ele küçük pürüzler gelir.

Pas: Sarı pas renginde noktacıklar oluşur.Elleyince ele rengi bulaşır.Fungusit uygulaması gereklidir.

Sülükler: Parlak yürüme yolları bırakır.Düzensiz delikler açar yapraklarda.Kök,yumru ve diğer bitki organlarına da saldırabilir.

Piç: Aşının altında yabani kısımdan çıkar. Çıktıkça kesmek gerekir.

Külleme: Yaprak ve tomurcuk üzerinde meydana gelen beyaz toz görünümünde mantarlardır.O bölgeyi yok eder.Tomurcuk çiçek açmaz,yaprağın o kısımları solar.Nemli olan bölgelerde çok yaygındır.Düzenli fungusit kullanmak gerekir.

 

Okunma 2684 defa
Alparslan ÜLKÜ

Yüksek Ziraat Mühendisi - 28 Haziran 1972 Ankara doğumludur. İlk öğrenimini Ankara, Ağrı, Erzincan ve İstanbul'da tamamladı. Orta öğrenimini İstanbul, liseyi de Gelibolu'da tamamladıktan sonra lisans öğrenimini 1990-1994 yılları arasında, yüksek lisansını da 1994-1996 yıllarında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesinde sona erdirdi. Askerlik hizmetini 1996-1997 yılları arasında J.Atğm. olarak Silopi’de tamamladı. Yüksek lisans yaparken Eminönü çiçekçiler pazarında zirai ilaç bayi mesul müdür olarak iş hayatına başladı. Aynı şirketler grubunda haşere ve zararlılarla mücadele (pest control) işlerinde kontrol mühendisi olarak çalıştı. Çalıştığı şirketin yeniden yapılanmasıyla çim tohumu ve ithal gübre pazarlamasında satış elemanı olarak görev yaptı. 1995 yılında başladığı bu firmadan 2004 yılında ayrılarak Büyük Çamlıca Fidancılık şirketinde teknik departman sorumlusu olarak 2010 yılı ağustos ayına kadar çalışmıştır. Daha sonra Gübretaş T.A.Ş'de Ürün teknik destek sorumlusu olarak 2.5 yıl hizmet ettikten sonra şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.