Bahcevanlar

KAMELYANIZ KEYİFSİZ Mİ?

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Yazan  Kategori: ZARARLI VE HASTALIKLAR

Camellia flower blight-Kamelya çiçek mantari hastalığı

Sclerotinia denen fungal bir etmen sebebiyle meydana gelir.Çiçek taç yaprağında lekeler şeklinde olmaktadır.Çiçek monilyası da denmektedir.

 

Hastalık etmeni biraz serin ve nemli kosulları sever ve kayıplara daha fazla sebep olabilir. Hastalık bir bölgeye girdimi oradan onu uzaklaştırmak imkansızdır. Hastalık etmeni oluşturduğu dayanıklı organları (sclerotic) sayesinde uzun yıllar toprakta canlılığını muhafaza edebilir.

Kültürel mücadele

  1. Bitkileri aşırı sulamadan kaçınılmalı ve havalanmasına önem verilmeli.
  2. Bitki altlarında bulunan çiçek artıkları temizlenmelidir. Temizliğe dikkat etmelidir.
  3. Gereksiz azotlu gübrelemeden kaçınılmalı.
  4. Toprak solarizasyonu(dezenfeksiyon) uygulanabilir.
  5. Her sene bitki diplerine serilen MALÇ yenilenmelidir.2,5 cm.den daha fazla serilmemelidir.
  6. Bahçe temizliğine önem verilmeli
  7. Zirai ilaçlama sprey şeklinde ve toprak ilaçlaması şeklinde olmalıdır. Toprak ilaçlamasında uygun aktif maddeli ilaç ile yıkama yapılmalıdır(Eylül ayından Aralık ortasına kadar periyodik yapılabilir.).Bu konuda bahcevanlar ile temasa geçmelisiniz...

 

 

Okunma 1653 defa
Alparslan ÜLKÜ

Yüksek Ziraat Mühendisi - 28 Haziran 1972 Ankara doğumludur. İlk öğrenimini Ankara, Ağrı, Erzincan ve İstanbul'da tamamladı. Orta öğrenimini İstanbul, liseyi de Gelibolu'da tamamladıktan sonra lisans öğrenimini 1990-1994 yılları arasında, yüksek lisansını da 1994-1996 yıllarında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesinde sona erdirdi. Askerlik hizmetini 1996-1997 yılları arasında J.Atğm. olarak Silopi’de tamamladı. Yüksek lisans yaparken Eminönü çiçekçiler pazarında zirai ilaç bayi mesul müdür olarak iş hayatına başladı. Aynı şirketler grubunda haşere ve zararlılarla mücadele (pest control) işlerinde kontrol mühendisi olarak çalıştı. Çalıştığı şirketin yeniden yapılanmasıyla çim tohumu ve ithal gübre pazarlamasında satış elemanı olarak görev yaptı. 1995 yılında başladığı bu firmadan 2004 yılında ayrılarak Büyük Çamlıca Fidancılık şirketinde teknik departman sorumlusu olarak 2010 yılı ağustos ayına kadar çalışmıştır. Daha sonra Gübretaş T.A.Ş'de Ürün teknik destek sorumlusu olarak 2.5 yıl hizmet ettikten sonra şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.