Bahcevanlar

AĞAÇLARINIZ TEHLİKEDE

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Yazan  Kategori: ZARARLI VE HASTALIKLAR

Kabuk Böceği(Bark beetles)

Pirinçten biraz daha küçük,kahve renkli,çenesi çok kuvvetli bir böcektir.Ağaç kabuğu kaldırılınca altında harita gibi galerilerin açıldığı görülür.Yumurtalarını burada muhafaza eder.Geç ilkbahar ve erken sonbahar aylarında erginleşir ve zarar verir.

 

Çoğu ibreli bitkiler, yapraklı süs bitkileri ve meyve ağaçlarında zarar yaparlar.Örneğin mavi ladinde,mazılarda ve servilerde, gövdede toplu iğne başı kadar delikler açar.Yan dalların ana gövdeye bağlandığı yerlerde küçük talaş tozu  görünümü oluşur.İyice bakıldığında özellikle mazılarda dal üzerlerinde bu talaş tozuna rastlanır.Bunun sebebi kabuk böceğidir.

Özellikle taş çekirdekli meyvelerde mesela kirazda çok görülür. Küçük delikçikler ve buralardan çıkan sakız şeklinde reçinelerin oluşmasına sebep olur.

Kısa bir zaman sonra bitkide performansızlık oluşur ve bitki kurur bir hal alır. Bitkiyi geri döndürmek imkansızdır.Önemli olan bu zararlı gelmeden evvel düzenli insektisit uygulaması yapmaktır.

Leylandilerde uç kırılması şeklinde kendini gösterir. Leylandiye bakılınca bazı uç dallarda sarı ve kırık dal oluşumu gözlenir.Bark beetle, uç kısımdan içeri girer,bu kısımlarda küçük delikler vardır.

Bazen bitki satışı yapan firmaların depo alanlarındaki bitkilere bu zararlı girer.Müşteri veya satıcı, fark edemeden satabilir.Bu açıdan müşterinin bitkinin gövde üzerine,dal uçlarına,gövdenin yan dalla birleştiği noktalarına iyice bakarak bilinçli bir alım yapması gerekir.Yoksa bitki kendi bahçesine dikildiğinde belli bir süre sonra ölecektir.


Okunma 1826 defa
Alparslan ÜLKÜ

Yüksek Ziraat Mühendisi - 28 Haziran 1972 Ankara doğumludur. İlk öğrenimini Ankara, Ağrı, Erzincan ve İstanbul'da tamamladı. Orta öğrenimini İstanbul, liseyi de Gelibolu'da tamamladıktan sonra lisans öğrenimini 1990-1994 yılları arasında, yüksek lisansını da 1994-1996 yıllarında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesinde sona erdirdi. Askerlik hizmetini 1996-1997 yılları arasında J.Atğm. olarak Silopi’de tamamladı. Yüksek lisans yaparken Eminönü çiçekçiler pazarında zirai ilaç bayi mesul müdür olarak iş hayatına başladı. Aynı şirketler grubunda haşere ve zararlılarla mücadele (pest control) işlerinde kontrol mühendisi olarak çalıştı. Çalıştığı şirketin yeniden yapılanmasıyla çim tohumu ve ithal gübre pazarlamasında satış elemanı olarak görev yaptı. 1995 yılında başladığı bu firmadan 2004 yılında ayrılarak Büyük Çamlıca Fidancılık şirketinde teknik departman sorumlusu olarak 2010 yılı ağustos ayına kadar çalışmıştır. Daha sonra Gübretaş T.A.Ş'de Ürün teknik destek sorumlusu olarak 2.5 yıl hizmet ettikten sonra şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.