Bahcevanlar

ZİRAİ İLAÇ KULLANMAK İSTEMİYORUM!!!

Öğeyi Oyla
(2 oy)
Yazan  Kategori: ZARARLI VE HASTALIKLAR

Zirai ilaç kullanmak istemiyorum diyenler okusun!!

DOĞAL BİTKİ İLAÇLARI

Bahçe, balkon ve evimizde yetiştirdiğimiz bitkiler sık sık zararlı ve hastalıkların saldırısına uğrar. Böcekler, mantar hastalıkları gözümüz gibi baktığımız bitkilerimizi perişan eder, hatta öldürür.  Bu da bizi çevreye zararlı olduğunu çok iyi bildiğimiz bir takım tarım ilaçları kullanmak zorunda bırakır. Genelde bu ilaçları bilinçsizce kullanırız. Doğru zamanda, yeterli dozda ilaç kullanmak çok önemlidir. Bu şartlarda yapılmayan uygulamalar amacına ulaşamayabilir. Yetersiz dozaj işe yaramaz. Fazla dozaj  bitkide yanmalara ve büyüme geriliklerine hatta ölümlere sebep olur.Çevreyi daha fazla kirletir, zehirlenmelere  yol açar. Zirai ilaçları hiç kullanmamak diye düşünsek bile mecbur kalabiliyoruz. Kimyasal mücadeleyi tercih etmeyenler için bu tür problemleri en aza indirgemek  için bazı alternatifler  var:   "Doğal Bitki İlaçları"

MANTARİ HASTALIK İLACI (FUNGİSİT) ETKİLİ TAVSİYELER

ASPİRİN

Tohumları aspirin eritilmiş suya koyup bir miktar bekletebilirsiniz, sonra ekersiniz. Aspirinin icindeki salisilik asitin fungusit etkisi var bir miktar da bitki aktivatörü olarak çalışıyor. (Yani, ekeceğiniz tohumları bu karışımda bir miktar bekleterek daha kolay çimlenmelerini de sağlayabilirsiniz)

OKSİJENLİ SU

Evde uygulayabileceğiniz basit ve çevre dostu bir fungusit de oksijenli sudur. Yarım lt suya bir tatlı kaşığı oksijenli su koyup bitkilere püskürtebilirsiniz.

TARÇINLI KARIŞIM

2 yemek kaşığı toz tarçın yarım lt kaynar suya konur, 3-4 gün beklenir,tülbentten süzülür ve kullanılır. Bunu alkolle de yapabilirsiniz, daha etkili bir preparat olur.Şu şekilde ki, aynı miktar tarçın,yarım lt beyaz alkole konur,bir gece beklenir ve süzülür yalnız alkollü olanı , yeni çimlenmiş fideciklerde kullanmayın, alkol hızlı buharlaşmayla kurutucu etki yapabilir bu çok  genç fidelerde. Tarçınlı solüsyonları da oksijenli suyu da evde yetiştiricilikte yastık dediğimiz ekim tavanız veya kabınızda çökerten için kullanabilirsiniz.

YAĞ,SABUN VE KARBONATLI KARIŞIM

1 yemekkaşığı sıvı bitkisel yağ
1 yemek kaşığı içme sodası (Karbonat)
1 kaşık da sıvı bulaşık deterjanı (sıvı sabun da olur)
4 lt suya konur,çalkalanıp kullanılır. 3 günde bir püskürtün.Yalnız, önce az bir suyla karbonatı karıştırıp eritin yoksa en son koyarsanız erimede sıkıntı olur. Tüylü yapraklı bitkilere püskürtmeyin.

BİTKİ KARIŞIMI

Alman papatyası çiçeği (chammomille)
mürver yaprağı (sambucus nigra)
yabani sarımsak yaprağı veya taze sarımsak yaprağı
Turpotu veya yaban turbu yaprağı
Demir çamı (casuarina) yaprağı


BÖCEK İLACI (İNSEKTİSİT) ETKİLİ TAVSİYELER

TESBİH AĞACI

2.5 lt suya 1 kg tespih ağacı (melia azedarach) tohumu koyun, tohumları önceden bir güzelce parçalayın, yalnız çekirdekleri serttir, tespih yapımında da kullanılır. 48 saat suda bekletin süzün ve kullanın. Bu etkili bir preparattır. Etkili maddesini içeren hazır insektisitler organik tarımda kullanılmaktadır.

ACI BİBER

Bir ölçü çok çok acı biber,
Bir ölçü pelin( artemisia) yaprağı,
6 ölçü su
Biber ve pelini parçalayıcıdan birlikte geçirin ve suya koyun,
Bir taşım kaynatın, soğumaya ve çökelmeye bırakın, süzün. Yaprak bitlerine ve beyaz sineğe çok etkilidir,
Sümüklü böcek ve salyangozlar için kaçırıcıdır.

KÜKÜRT

Kükürt birçok mantari hastalıkta kullanıldığı gibi kırmızı örümcekte de çok etkilidir.Çevre dostu, organik tarımda ruhsatlı bir üründür.

ÇALI MİNESİ

500 gr çalı mine( lantana camara) yaprağı 1 lt suda kaynatılıp süzülür, afitlere ve genelde tüm  emicilere etkilidir.

Okunma 4362 defa Son Düzenlenme Pazar, 30 Eylül 2012 18:50
Alparslan ÜLKÜ

Yüksek Ziraat Mühendisi - 28 Haziran 1972 Ankara doğumludur. İlk öğrenimini Ankara, Ağrı, Erzincan ve İstanbul'da tamamladı. Orta öğrenimini İstanbul, liseyi de Gelibolu'da tamamladıktan sonra lisans öğrenimini 1990-1994 yılları arasında, yüksek lisansını da 1994-1996 yıllarında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesinde sona erdirdi. Askerlik hizmetini 1996-1997 yılları arasında J.Atğm. olarak Silopi’de tamamladı. Yüksek lisans yaparken Eminönü çiçekçiler pazarında zirai ilaç bayi mesul müdür olarak iş hayatına başladı. Aynı şirketler grubunda haşere ve zararlılarla mücadele (pest control) işlerinde kontrol mühendisi olarak çalıştı. Çalıştığı şirketin yeniden yapılanmasıyla çim tohumu ve ithal gübre pazarlamasında satış elemanı olarak görev yaptı. 1995 yılında başladığı bu firmadan 2004 yılında ayrılarak Büyük Çamlıca Fidancılık şirketinde teknik departman sorumlusu olarak 2010 yılı ağustos ayına kadar çalışmıştır. Daha sonra Gübretaş T.A.Ş'de Ürün teknik destek sorumlusu olarak 2.5 yıl hizmet ettikten sonra şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.