Bahcevanlar

SİRKE-DOĞAL OT ÖLDÜRÜCÜ

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Yazan  Kategori: ZARARLI VE HASTALIKLAR

Hemen hepimizin bahçesinin en büyük düşmanları yabani otlardır. Sirke ile bu sorununuzu ortadan kaldırmanız mümkün.

İnsanlar kimyasal ilaçlara tonla para harcamakta ancak yabani otlardan kurtulamamaktadır.

Sirke ile çok az para harcayarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Sirke doğal bir ürün olup, genellikle üzüm ile elma çeşitleri mevcuttur. Satın aldığımız sirkelerdeki asit oranı genellikle %4-5’tir. İçeriğindeki asetik asit sirkeyi doğal bir ot öldürücü haline getirmektedir.asetik asit yaprakla temas ettiğinde yaprağın üstündeki tüm nemi çekerek bitkiyi öldürür.

Güneş altında sprey şeklinde uygulanması yeşil bitkilerde hızlı bir etki ederek birkaç saat içerisinde öldürmektedir. Sadece bazı yabani ot türleri ertesi güne sarkmaktadır. Sirke köke kadar etki eder bitkiyi kökünden kurutma özelliğine sahiptir.

Unutulmamalıdır ki sirke dokunduğu her bitkiyi öldürmektedir. Çim içerisinde yabani ot mevcutsa, sirke çime de değerse çimlerinizi de kurutacaktır.

 

Bu amaçla, bahçelerimizde dolaşan bu zararlılarla kimyasal değil organik mücadele yapmamız gerektiğini düşündük. Bunun için, bahçelerinize belirli sayıda tavuk kiralama uygulamasını başlattık. Orta büyüklükte bir bahçeye 9 adet tavuk,1 adet horoz ve 1 sorumlu kişi ile tüm gün zararlı avı yapmaya çalıştık. Bu uygulama 12 ay boyunca zararlı türüne göre yapılmaktadır.

 

 

 

 

 

Okunma 890 defa Son Düzenlenme Salı, 10 Nisan 2018 13:24
Alparslan ÜLKÜ

Yüksek Ziraat Mühendisi - 28 Haziran 1972 Ankara doğumludur. İlk öğrenimini Ankara, Ağrı, Erzincan ve İstanbul'da tamamladı. Orta öğrenimini İstanbul, liseyi de Gelibolu'da tamamladıktan sonra lisans öğrenimini 1990-1994 yılları arasında, yüksek lisansını da 1994-1996 yıllarında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesinde sona erdirdi. Askerlik hizmetini 1996-1997 yılları arasında J.Atğm. olarak Silopi’de tamamladı. Yüksek lisans yaparken Eminönü çiçekçiler pazarında zirai ilaç bayi mesul müdür olarak iş hayatına başladı. Aynı şirketler grubunda haşere ve zararlılarla mücadele (pest control) işlerinde kontrol mühendisi olarak çalıştı. Çalıştığı şirketin yeniden yapılanmasıyla çim tohumu ve ithal gübre pazarlamasında satış elemanı olarak görev yaptı. 1995 yılında başladığı bu firmadan 2004 yılında ayrılarak Büyük Çamlıca Fidancılık şirketinde teknik departman sorumlusu olarak 2010 yılı ağustos ayına kadar çalışmıştır. Daha sonra Gübretaş T.A.Ş'de Ürün teknik destek sorumlusu olarak 2.5 yıl hizmet ettikten sonra şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.