Bahcevanlar

TAVUKLAR BAHÇENİZDE : ORGANİK BÖCEK AVCILARI

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Yazan  Kategori: ZARARLI VE HASTALIKLAR

Bahçelerimizin ev sahibi ve misafiri sayılacak bir çok böceği vardır.

Bunlardan bir kısmı, bitkilerin öz suyu ile beslenir ve bitkilerin ölmelerine sebep olur.Bu böcekler veya kurtçuklar bahçeye getirilen gübreli toprakla,yeni dikimi yapılacak olan bir fidanla,bahçe bakımının kötü yapıldığı komşu bahçeden veya hava koşullarıyla bahçenize yerleşmiştir.

Sadece bu kadar değil; bakımsız kedi ve köpeklerden,yabani hayvanlardan da gelen kene,pire ve güve gibi zararlılar da bizler için tehlike oluşturur.Sadece bize değil bahçemizdeki köpeğimize veya kedimize de zarar verir.

Bunun dışında; zehirli örümcekler,akrep ve çiyan gibi zararlılar da bahçe keyfimizi bozar.

Hatta yılan ve fare gibi, bahçelerde dolaşma özgürlüğü olan sürüngen ve kemirgenlerin de bahçelerinizin sınırlarında huzursuz olmalarını bilmeleri gerekir.Birileri onları korkutmalıdır.

Tüm bu zararlı dediğimiz canlıları yok etmek için yıllarca ve sorumsuzca kansorejen kimyasallar kullandık.Bu kimyasallar bitki ve toprakta kalıntılar şeklinde birikti.Çim üzerinde çıplak ayakla oynayan çocuğumuz bu kimyasalları deri ile bedenine aldı. Bahçede temiz hava solurken kimyasal kalıntıları da soluduk.Yeni nesil çocuklar bu gibi kimyasallar yüzünden alerjik astım ile karşı karşıya kaldılar.

Yıllarca evvel, ülkede kene yüzünden ölümler gerçekleşti.Bunun sebebi kene ve diğer asalak böcekleri yiyerek beslenen kümes hayvanlarının ortamdan yok edilmesiydi.Daha sonra tüm orman teşkilatlarında sülün yetiştirme istasyonları kurularak ormanlara salındı.

Bu amaçla, bahçelerimizde dolaşan bu zararlılarla kimyasal değil organik mücadele yapmamız gerektiğini düşündük. Bunun için, bahçelerinize belirli sayıda tavuk kiralama uygulamasını başlattık. Orta büyüklükte bir bahçeye 9 adet tavuk,1 adet horoz ve 1 sorumlu kişi ile tüm gün zararlı avı yapmaya çalıştık. Bu uygulama 12 ay boyunca zararlı türüne göre yapılmaktadır.

 

 

 

Okunma 1429 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 21 May 2016 12:59

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.