Bahcevanlar

ÇİÇEKLERE ŞEKERLİ SU VERMEK YARARLI MIDIR?

Öğeyi Oyla
(15 oy)
Yazan  Kategori: TOPRAK, SU, GÜBRELEME

Çiçek yetiştirenler olarak sürekli olarak suya şeker ekleme gibi bitki, büyümesini artırmak için yollar arıyoruz. Bazı bahçevanlar şekerin besin elementi alımına katkı sağladığı görüşünde olsalar bile gerçek ne yazık ki böyle değil. Bitkiye şekerli su verilmesi yarardan çok zarar sağlıyor.

 

Su emilimini azaltıyor

Toprakta şekerli suyun emilimi daha zor gerçekleşiyor ve yapması gereken emilim gerçekleşmiyor. Bu da demek oluyor ki fazla miktarda elektrolit oluşması suyun hareketini kısıtlıyor ve suyun kök etrafındaki hareketi azalıyor, böylece bitki sudan yararlanamamış oluyor.

Besin maddesi emilimi

Şekerli su bitkiler için olası bir besin gibi görünebilir ancak bitkiler kökleri vasıtayla karbonhidrat çekmez. Bitkiler karbonhidratı sadece yeterli fotosentezi gerçekleştirmek için kullanırlar. Şekerli suyun besin maddelerinin emilimine yardımcı olamaz.

Hastalıklar

Şekerli su kullanımı zamanla topraktan külleme gibi hastalıkların üremesine sebep olur. Bu durum bitkiler için iyi değildir.

Nitrat Seviyesi

Yapılan araştırmalarda şekerli su kullanımının yabancı otlarda bitkilerin bünyesindeki nitrat seviyesini düşürerek azalttığı saptanmıştır. Aynı şekilde süs bitkilerimizde de bu zararı verebileceğinden şekerli suyun sadece yabancı otların olduğu bölgede kullanılması uygundur.

Okunma 46805 defa
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.