Bahcevanlar

BETON ZEMİNDE AĞAÇ DİKİMİ

Öğeyi Oyla
(2 oy)
Yazan  Kategori: TOPRAK, SU, GÜBRELEME

Beton zeminde ağaç dikimi

Otellerde, okullarda, sitelerde kısacası iç -dış mekanda sert zemin üzerine ağaç dikimi dizayn açısından gerekebilir. Bazı durumlarda ise dikili olan ağacın olduğu yerin betonla kaplanması gerekebilir. Hem yerinizi betonla kaplamak hem de ağacınızın aynı yerinde sağlıklı bir şekilde kalmasını istiyorsanız işte size birkaç ip ucu;

 

  • Ağacınızı dikerken ilk olarak dikim harcında mutlaka fazla su tutmasını engelleyen ağaç parçacıkları bulunmalı ve bu şekilde dikilmelidir.
  • Dikim sonrası ağaç etrafındaki toprak zemin düzleştirilir. Zemine iri taneli çakıl taşları dökülür. Çakıl taşları su tutmayı önlediğinden, bitki kök boğazı su altında kalmaz ve kök boğazı çürüklüğü önlenmiş olur.
  • Çakıl taşlarının üzerine kaldırım taşı, mermer vb. döşenerek sert zemin oluşturulur
  • Ağacın her iki yanına bitkinin sulanabilmesini sağlamak için amacıyla tel ızgaralar (dökme demir) yerleştirilir. Izgara, çakıl taşları ve kaldırımın bir arada tutumunu beton veya tutucu bant yardımıyla sağlanır.
  • Bitki sağlıklı gelişebilmek için dışarıdan havaya ihtiyaç duyar. Kaldırım taşları ağacın her iki yanından pimaş boru kalınlığında delinir ve boruya kalem kalınlığında delikler açılır. Böylece köklere dışarıdan hava sağlanmasıyla birlikte sağlıklı bir büyüme ortamı oluşturulmuş olur. Üst tarafta kalan delikler ise tel ızgarayla kapatılarak kötü görüntü önlenmiş olur.

 

Okunma 4656 defa Son Düzenlenme Pazar, 23 Haziran 2013 12:55
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Bu kategoriden diğerleri: SONBAHARDA BAHÇE BAKIMI »

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.