Bahcevanlar

SONBAHARDA BAHÇE BAKIMI

Öğeyi Oyla
(3 oy)
Yazan  Kategori: TOPRAK, SU, GÜBRELEME

Erken sonbaharda bahçe işleri

Sulama: Sonbahar mevsiminin başındayız ve havalar biraz sıcak ve yağmursuz gitmektedir. Kış geliyor diye tembellik yapmadan bahçe bakımına devam etmeliyiz. Özellikle yaprak dökenlerin dışında kalan her dem yeşil ağaç ve çalı bitkilerinin susuz kalma ihtimali vardır. Geç olmadan sulanması gerekir. Kışa yeterli mukavemette girmesi için bunu yapmalıyız.

 

Bitki nakilleri: Yapraklarını döken ağaç ve çalılarınızın yerlerini köklerine zarar vermeden değiştirebilirsiniz. Dikim yaparken geniş çukur açmalı ve dikimde kullanacağımız harcımızı zeolit+leonardit katkılı yapmalıyız.

Bitki dikimi: Fidanlıklardan her türlü saksılı süs bitkisini alıp bahçenize dikebilirsiniz. Saksıdan çıkarırken dağılmamasına gayret edin. Önce derin ve geniş bir çukur kazın. Bitkiyi çukura oturttuğunuzda bitki, dikim seviyesinin ne altında ne de üstünde kalmamalıdır. Dikim çukurunun yarısını uygun harç ile doldurduktan sonra bolca sulayın. Daha sonra çukuru kalan harçla kapatın ve tekrar sulayın. Malçlamayı ihmal etmeyin.

Çim bakımı: Çim aralarının tırmıkla temizlenip havalandırıldığı dönemdir. Bu işleme verti-cut denir. Bu işlem ile çim boğazında biriken ve mantari hastalıklara sebep olan organik tabaka (thatch) temizlenmiş olur. Tırmıklama ile toprak üzerinde oluşan kaymaksı tabaka çizilerek su ve besin maddesi geçirgenliği de arttırılmış olur. Seyrelmiş ve yaşlanmış çimlerin ara ekiminin yapıldığı iyi bir dönemdir.

Bitki alt toprağı işlenmesi: Sezon boyunca bitki toprağı besin ve organik maddece fakirleşmiştir. Bu dönemde toprağa potasyumca zengin gübre ve leonardit takviyesi yapılarak kök bölgesine yedirecek şekilde çapalamak gerekir. Böylece bitki kışa sağlıklı ve güvenle girecektir.

Sebze bahçesi: Karnabahar, brokoli, ıspanak ve Brüksel lahanası, lahana gibi serin mevsim bitkileri kullanarak bir sonbahar sebze bahçesi yapabilirsiniz. Ayrıca marul, havuç ve maydanoz da ekilebilir.

Malçlama, herekleme: Soğuktan etkilenen, özellikle sığ köklü olan bitkilerin taç izdüşümüne malçlama yapılması gerekir. Malç, ağaç yongası ve çam kabukları gibi organik malzemelerdir. Malç bitkinin dondan zarar görmesini engellediği gibi, kök bölgesindeki nemin muhafaza edilmesini sağlar. Ayrıca, aşırı rüzgar alan yerlerde bitkilere destek olacak herek yani destek kazığı kullanmayı ihmal etmeyin. Böylece bitki yatmalarını engellemiş oluruz.

Budama: Erken sonbaharda derin dal budamaları yapılmaz. Ancak herdem yeşil ağaç ve çalıların, çit bitkilerinin (pitosporum gibi) şimdiden şekil budaması ile kışa girmesi gerekir. Geç kalınırsa soğuk rüzgarların budanan uç sürgünleri yaktığı görülür.

İlaçlama: Bu dönemde bir defaya mahsus böcek ve belirli hastalıklara karşı ilaçlama yapılır.

Genel gübreleme: Fosfor, potasyum, demir, magnezyum ve çinko içeren suda eriyen gübrelerle gübreleme çok iyi olur. Böylece kışı daha kuvvetli geçiren bitki ilkbaharda yapacağı atak için bir kaynak elde etmiş olur.

Okunma 7740 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 04 Mart 2013 08:34
Alparslan ÜLKÜ

Yüksek Ziraat Mühendisi - 28 Haziran 1972 Ankara doğumludur. İlk öğrenimini Ankara, Ağrı, Erzincan ve İstanbul'da tamamladı. Orta öğrenimini İstanbul, liseyi de Gelibolu'da tamamladıktan sonra lisans öğrenimini 1990-1994 yılları arasında, yüksek lisansını da 1994-1996 yıllarında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesinde sona erdirdi. Askerlik hizmetini 1996-1997 yılları arasında J.Atğm. olarak Silopi’de tamamladı. Yüksek lisans yaparken Eminönü çiçekçiler pazarında zirai ilaç bayi mesul müdür olarak iş hayatına başladı. Aynı şirketler grubunda haşere ve zararlılarla mücadele (pest control) işlerinde kontrol mühendisi olarak çalıştı. Çalıştığı şirketin yeniden yapılanmasıyla çim tohumu ve ithal gübre pazarlamasında satış elemanı olarak görev yaptı. 1995 yılında başladığı bu firmadan 2004 yılında ayrılarak Büyük Çamlıca Fidancılık şirketinde teknik departman sorumlusu olarak 2010 yılı ağustos ayına kadar çalışmıştır. Daha sonra Gübretaş T.A.Ş'de Ürün teknik destek sorumlusu olarak 2.5 yıl hizmet ettikten sonra şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.