Bahcevanlar

SÜS BİTKİLERİNDE BİTKİ BESLEME

Öğeyi Oyla
(2 oy)
Yazan  Kategori: TOPRAK, SU, GÜBRELEME

Azot, bitkilerin kök gelişimi, bitki boyu, kalınlığı, dal sayısı ve sürgün gelişimi üzerine doğrudan etkilidir. Vejatatif gelişim, protein sentezi ve yeni dokuların oluşmasını sağlar.

Fosfor, kök gelişimine hız verir. Çiçek ve meyve oluşumunu sağlar. Generatif gelişme ve olgunlaşmayı sağlar.

Potasyum, kök gelişimini artırarak kuraklığa direnç sağlar. Meyve oluşumu ve kalitesine etki eder, hastalık ve zararlılara karşı direnç sağlar.

Magnezyum, klorofilin ana bileşenidir. Bitkinin güneşten azami yararlanmasını sağlar. Dolayısıyla büyümeyi teşvik eder.

Kükürt, bitki büyümesini ve olgunlaşmasını hızlandırır. Kök gelişimini ve tohum üretimini sağlar.

Bor, büyümeyi etkileyen hormonların oluşumunda görev alır. Bitkilerde fosfor ve kalsiyum alımını artırıcı etkide bulunmaktadır.

Kalsiyum, kuraklık ve susuzluk stresine karşı bitkiyi korur. Hücre duvarlarının oluşumunda, bölünme ve uzamasında görev alır.

Çinko, bitkide gelişme hormonu üzerinde etkilidir. Olmaması durumunda boğum araları kısalır ve yaprakların normal büyüklüğüne göre daha küçük olmasına neden olur.

Mangan, bitkide yaprak alanının genişlemesini teşvik eder. Fotosentez ve döl tutmayı artırır.

Bakır, klorofil sentezi için mutlak gerekli bir elementtir. Bitkide protein ve vitaminlerin oluşumunu sağlar.

Okunma 2069 defa
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.