Bahcevanlar

BİTKİLERİNİZ GELİŞMİYOR MU?

Öğeyi Oyla
(2 oy)
Yazan  Kategori: TOPRAK, SU, GÜBRELEME

Yaşamsal öneme sahip olan azot, bitkiler tarafından nitrat ve amonyum halinde alınır. Genel olarak bitkinin azot gereksinimleri dal, gövde ve yaprak gelişme dönemlerinde daha yüksektir. Azot alımı üzerine ortam sıcaklığının önemli etki yaptığını ve düşük sıcaklıklarda alımın azaldığı tespit edilmiştir. Serin iklim yörelerinde azotu amonyum şeklinde içeren kimyasal gübrelerin toprağa uygulanması önerilmektedir.

Genç bitkilerin azot içerikleri olgunluk dönemine yaklaşanlara göre çok daha yüksektir. Olgunluk dönemine yaklaşıldıkça bitkilerin azot içeriklerinde azalma gözlenmektedir. Bu dönemde azot, toprakta gereksinim duyulan miktardan fazla olsa bile bitkinin azot içeriğinde azalma yine de görülür.

Azotlu gübrelerin yarayışlılığını sınırlayan etmen toprağın yarayışlı su içeriğidir. Diğer bir sınırlayıcı etmen de bitkilerin öteki bitki besin elementlerine yeterli ölçüde sahip olup olmamalarıdır.

Bitki gelişmesi üzerine toprağa tek olarak azotun uygulanmasının etkisi fosfor ve potasyum ile birlikte uygulanmasına göre çok daha azdır. Azotlu gübrelerde yıkanmadan ileri gelen kaybı en az düzeye indirebilmek için azotlu gübrelerin uygun aralıklarla birkaç kez uygulanması daha doğru olacaktır. Gereksinimin üstünde de kullanımı sorun çıkarmaktadır.

Azot noksanlığı bitkilerde vejetatif gelişmeyi geriletirken, çiçek ve meyve veriminin de önemli düzeyde azalmasına neden olur. Azot noksanlığında bodur büyüme görülür. Kalınlığı da azalır. Uygun miktarlarda kullanımı meyve ve sebzede sululuğu artırır.

 

Okunma 2876 defa Son Düzenlenme Pazar, 21 Ekim 2012 09:15
Alparslan ÜLKÜ

Yüksek Ziraat Mühendisi - 28 Haziran 1972 Ankara doğumludur. İlk öğrenimini Ankara, Ağrı, Erzincan ve İstanbul'da tamamladı. Orta öğrenimini İstanbul, liseyi de Gelibolu'da tamamladıktan sonra lisans öğrenimini 1990-1994 yılları arasında, yüksek lisansını da 1994-1996 yıllarında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesinde sona erdirdi. Askerlik hizmetini 1996-1997 yılları arasında J.Atğm. olarak Silopi’de tamamladı. Yüksek lisans yaparken Eminönü çiçekçiler pazarında zirai ilaç bayi mesul müdür olarak iş hayatına başladı. Aynı şirketler grubunda haşere ve zararlılarla mücadele (pest control) işlerinde kontrol mühendisi olarak çalıştı. Çalıştığı şirketin yeniden yapılanmasıyla çim tohumu ve ithal gübre pazarlamasında satış elemanı olarak görev yaptı. 1995 yılında başladığı bu firmadan 2004 yılında ayrılarak Büyük Çamlıca Fidancılık şirketinde teknik departman sorumlusu olarak 2010 yılı ağustos ayına kadar çalışmıştır. Daha sonra Gübretaş T.A.Ş'de Ürün teknik destek sorumlusu olarak 2.5 yıl hizmet ettikten sonra şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.