Bahcevanlar

SAĞLIKLI KÖK VE ÇİÇEK İÇİN GEREKLİ OLAN

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Yazan  Kategori: TOPRAK, SU, GÜBRELEME

BİTKİLERİN FOSFOR ALIMI

Toprakta fosforun yıkanarak kaybolması toprak yapısına bağlı olmakla beraber genelde çok azdır. Çünkü fosfor toprağa uygulandığı yerde tutulur.  Bitki beslemesine katkıları çok önemli olan mikroorganizmaların, aktivitelerini sürdürebilmeleri için fosfora ihtiyaçları vardır.

 

pH 7,5 üzerinde olan kireçli alkalin topraklarda fosfor tutulur. Toprak pH’ı 6,5 olduğu zaman fosfor yarayışlılığı en iyi düzeye ulaşmaktadır. Genel olarak bitki atıklarının toprakla karıştırılması ve yeşil gübreleme yapılması bitkilerin toprak fosforundan daha fazla yararlanmasına yol açar.

Toprağa gereğinden fazla uygulanan fosfor bitkilerde çinko veya demir gibi besin elementlerinin noksanlıklarının görülmesine neden olur. Ayrıca fazlalığı bor, bakır ve mangan noksanlığını da teşvik eder. Ayrıca fosforun kök gelişmesi üzerine dikkate değer etkileri saptanmıştır. Kök sistemleri iyi gelişen bitkiler toprakla daha fazla temas sağlayacakları için diğer besin maddelerinden de yararlanmaları göreceli olarak artacaktır. Fosfor noksanlığı organik madde içeriği düşük olan topraklarda görülür. Buna ilave olarak oksijen noksanlığında da P alımı engellenmektedir. Bu durum özellikle sıkışık topraklarda görülmektedir. Bu yüzden bitki diplerinin bellenmesi veya çapalanması çok önemlidir.

Fosfor noksanlığında bitkinin gövde ve köklerinde ortaya çıkan büyüme azalması üreme organlarında yani çiçeklerinde de görülür. Daha geç çiçeklenme ile çiçek sayısında düşme olur. Saçak kökler zayıf gelişir. Meyveler diğerlerine göre küçüktür.

Okunma 2047 defa
Alparslan ÜLKÜ

Yüksek Ziraat Mühendisi - 28 Haziran 1972 Ankara doğumludur. İlk öğrenimini Ankara, Ağrı, Erzincan ve İstanbul'da tamamladı. Orta öğrenimini İstanbul, liseyi de Gelibolu'da tamamladıktan sonra lisans öğrenimini 1990-1994 yılları arasında, yüksek lisansını da 1994-1996 yıllarında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesinde sona erdirdi. Askerlik hizmetini 1996-1997 yılları arasında J.Atğm. olarak Silopi’de tamamladı. Yüksek lisans yaparken Eminönü çiçekçiler pazarında zirai ilaç bayi mesul müdür olarak iş hayatına başladı. Aynı şirketler grubunda haşere ve zararlılarla mücadele (pest control) işlerinde kontrol mühendisi olarak çalıştı. Çalıştığı şirketin yeniden yapılanmasıyla çim tohumu ve ithal gübre pazarlamasında satış elemanı olarak görev yaptı. 1995 yılında başladığı bu firmadan 2004 yılında ayrılarak Büyük Çamlıca Fidancılık şirketinde teknik departman sorumlusu olarak 2010 yılı ağustos ayına kadar çalışmıştır. Daha sonra Gübretaş T.A.Ş'de Ürün teknik destek sorumlusu olarak 2.5 yıl hizmet ettikten sonra şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.