Bahcevanlar

KIŞLIK BAKIMI UNUTMAYINIZ

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Yazan  Kategori: TOPRAK, SU, GÜBRELEME

Meyve Ağaçlarına Kış Aylarında Yapılacak
Teknik Bakım İşleri

 

Meyve ağaçları kış ayları yaklaşınca uyumaya yani yaprak dökmeye başlarlar. Bu dönemde bazı zararlı ve hastalıklara karşı yapılan ilaçlama ve budama işleri ile onları ilkbahara hazırlayabilirsiniz.    

Elma ve Armut Karaleke Hastalığı
Hastalığın sürgünler üzerinde oluşturduğu, yuvarlak veya oval şeklindeki kabarcıkların birleşmesiyle oluşan, “uyuz veya sıracalı “ dallar budanıp bahçeden uzaklaştırılmalıdır.
Elma Küllemesi Hastalığı-Şeftali Küllemesi Hastalığı
Küllemeden zarar görmüş sürgünler kış budamasıyla hastalıklı kısmın 15-20 cm altından kesilip bahçeden uzaklaştırılmalıdır.
Sert Çekirdekli Meyve Ağaçlarında Monilya Hastalığı
Hastalığın görüldüğü bahçelerde ağaçlar üzerindeki tüm kuru dallar budanıp yakılmalı, mumyalaşarak ağaç üzerinde kalmış ve yere düşmüş meyveler toplanarak imha edilmelidir.
Şeftalide Yaprakdelen Hastalığı
Hastalıklı tomurcuk ve kanser yarası bulunan dal ve sürgünler, budanarak bahçeden uzaklaştırılmalıdır.
Yumuşak Çekirdekli Meyve Ağaçlarında Ateş Yanıklığı Hastalığı
Hastalıklı sürgün ve dallar enfeksiyon noktasının 30-40 cm altından kesilip çıkarılmalıdır. Büyük dallar kesildiğinde budama yerlerine çamaşır suyu sürülmeli ve aşı macunu ile kapatılmalıdır. Budamada kullanılan bıçak, testere, makas, vb. aletler su ile karıştırılmış çamaşır suyuna batırılarak dezenfekte edilmelidir.

Zaralılara Karşı Uygulanacak  Kimyasal Mücadele
 Kış döneminde meyve ağaçlarında zararlı olan Kabuklubitler (San-Jose Kabuklubiti, Virgül Kabuklubiti, Dut Kabuklubiti)  ve Erik Koşnili , ağaçların, gövde,  sürgün ve dallarında bitkilerin özsuyunu emerek, kurumalarına sebep olurlar. Bu zararlıların vücutları sert bir kabuk tabakasıyla kaplı olduğundan, vejetasyon döneminde yapılan kimyasal mücadele çok etkili olmamaktadır. Bu zaralılarla yapılacak en etkili mücadele  yöntemi kış mevsiminde, kışlık yağlarla yapılan mücadeledir. Kışlık yağlar,  petrolün rafine edilmesi sırasında elde edilir. Kışlık yağlar, kabuklubitlerin dış örtüsünün üzerini kaplayıp, havasız kalmalarını sağlayarak, ölümlerine sebep olur. Kışlık yağ uygulaması ağaçların yapraksız olduğu dinlenme döneminde yapılmalıdır. Ağaçların uyanık olduğu dönemde uygulanırsa yaprak,  çiçek ve sürgünlerde fitotoksik etki göstererek yakmalara sebep olur. İlaçlamalar, gözlerin uyanmasından iki hafta öncesine kadar, hava sıcaklığının  5 oC’nin üzerinde olduğu  yağışsız günlerde, Ocak-Şubat-Mart aylarında yapılabilir. İlaçlamalarda özellikle bitki yüzeylerinin tamamının ilaçla kaplanmasına dikkat edilmelidir. Yapılan bu ilaçlamalar, Avrupa kırmızı örümceği ve yassı akarın da kışlayan yumurtalarının ölmesini sağlar.
Ayrıca bu dönemde sadece meyve ağaçları için değil tüm süs bitkilerinin de hastalıklara karşı bakır içeren zirai ilaçlar ile ilaçlanması gerekmektedir.

 

Okunma 10377 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 04 Mart 2013 08:30
Alparslan ÜLKÜ

Yüksek Ziraat Mühendisi - 28 Haziran 1972 Ankara doğumludur. İlk öğrenimini Ankara, Ağrı, Erzincan ve İstanbul'da tamamladı. Orta öğrenimini İstanbul, liseyi de Gelibolu'da tamamladıktan sonra lisans öğrenimini 1990-1994 yılları arasında, yüksek lisansını da 1994-1996 yıllarında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesinde sona erdirdi. Askerlik hizmetini 1996-1997 yılları arasında J.Atğm. olarak Silopi’de tamamladı. Yüksek lisans yaparken Eminönü çiçekçiler pazarında zirai ilaç bayi mesul müdür olarak iş hayatına başladı. Aynı şirketler grubunda haşere ve zararlılarla mücadele (pest control) işlerinde kontrol mühendisi olarak çalıştı. Çalıştığı şirketin yeniden yapılanmasıyla çim tohumu ve ithal gübre pazarlamasında satış elemanı olarak görev yaptı. 1995 yılında başladığı bu firmadan 2004 yılında ayrılarak Büyük Çamlıca Fidancılık şirketinde teknik departman sorumlusu olarak 2010 yılı ağustos ayına kadar çalışmıştır. Daha sonra Gübretaş T.A.Ş'de Ürün teknik destek sorumlusu olarak 2.5 yıl hizmet ettikten sonra şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.