Bahcevanlar

BİTİNİZİN SİGORTASI ZEOLİT

Öğeyi Oyla
(2 oy)
Yazan  Kategori: TOPRAK, SU, GÜBRELEME
  • Uzun vadeli toprak kalitesi ve nem düzeylerini artırır ve sıcak yaz aylarında oluşan kurumaları engeller
  • Toprak yapısını iyileştirir
  • Gübre verimini artırır
  • Bitki büyümesi ve verimi artırır
  • Su tüketimini azaltır
  • Toprak içinde rahatsız edici kokuları azaltır
  • Uzun ömürlüdür, toprakta parçalanmaz
  • Çevre dostudur

Zeolit, yüksek katyon değişim kapasitesi, dengeli su alıp / salıverme, iyon değişimi, besin alıp-verebilme ve hava gözenekliliğini düzenler. Ayrıca, zeolit yavaş yarayışlı gübre özelliğindedir. Türkiye zeolitlerinin K ve Ca’ca zengin olduğu, tarımsal açıdan potasyumca zengin zeolitlerin ise yavaş potasyum veren gübre gibi davrandığı belirlenmiştir
Sebze bahçelerinde tohum ekimi ve fide dikimlerinde kök bölgesine toprağa zeolit karıştırmak gerekir.Çim alanlarda ise taban toprağı tesviye edildikten  sonra toprak yüzeyine fosfor ve potasyum ağırlıklı taban gübresi uygulaması yapılır.Daha sonra  üzerine uygun miktarda granül zeolit dökülür. Tırmıkla 3-5 cm toprağa yedirilir.Onun üzerine tohum veya rulo çim uygulaması yapılır.Zeolit kök bölgesinde nem  oluşumunu ve bitki besinlerinin depolanmasını sağlar.Hazır çim üzerine uygulamada ise çim havalandırma işlemi yapıldıktan sonra m2 alana 250 gr. ince kırım zeolit gelecek şeklide serpme yapılır.Bununla birlikte çim besleme gübresi de atılır.
Ayrıca tüm süs bitkilerinde 15-20 cm  kök derinliğine  zeolit karıştırmak, toprak su tutma kapasitesinin artmasına ve besin depolanmasına  neden olacaktır.
Ayrıca bitki çanaklarına yapılan malçlamada  da zeolit kullanılır.

Bitki çürümüşlerini yani kompostların,hayvan gübrelerinin ve torfların içine muhakkak zolit karıştırmak gerekir.Dikimde harç içine katılan zeolit sayesinde azotun uçması engellenecek ve toprağa zararlı oluşan amonyağı emerek oluşacak zarardan koruyacaktır.
Zeolit malç olarak kullanıldığı zaman nemi tutar ve böylece mantar  hastalıkları oluşumu azalır.Zeolit çıplak topraktan yeşillik üzerine mantar sporları sıçramasını en aza indirir.

Zeolit; drenajı geliştirmek,bitki besin maddelerini yavaş salınımlı şekle dönüştürmek, toprak verimliliğini arttırmak, su tutma kapasitesini arttırmak maksadıyla saksı dikim harçlarında 2/3 veya 1/3 oranında kullanılır.Kesme çiçeklerinizin vazodaki ömrünü uzatmak için de zeoliti kullanın. Ev içinde sümbül gibi yetiştirdiğiniz soğanlı bitkileri de zeolit üzerinde köklendirebilirsniz.
Zeolit kaplı fidan üretiminin yapıldığı, aşırı yağıştan ve damlama sulama yöntemiyle yapılan sürekli-yoğun besleme tekniğine dayalı üretim sisteminden kaynaklanan bazı sorunlara çözüm olabileceği düşünülmektedir. Yüksek su tutma özelliğine sahip yetiştirme ortamında biriken aşırı su (yağmur ve gübrelemenin damlama yöntemiyle yapılıyor olması) nedeniyle fidan köklerindeki çürüme olasılığına karşı zeolitin nem depolama özelliği söz konusu çürüme problemlerini azaltabilir. Ayrıca, yoğun gübrelemeden kaynaklanabilecek bitkide zehir etkisi yapan besin maddelerinin tutulmasında rol üstlenebileceği anlaşılmaktadır.

Zeolitin kumlu veya organik maddece yoksun, açık alan ve dışarıdan beslemeye dayalı fidan üretim sistemlerinde kullanılmasıyla; özellikle de yoğun gübreleme rejimi uygulanan dışarıdan beslemeye dayalı üretim sisteminin uygulandığı fidanlıklarda ciddi gübre tasarrufu sağlayacağı tahmin edilmektedir.

Kum ağırlıklı toprakları olan fidanlıklarda zeolit kullanımıyla, su ve gübre ekonomisi dışında ayrıca,  kullanılan zirai ilaçların toprak içerisindeki yararlı mikroorganizmalara, fidanlık çevresindeki su-karasal ortamdaki canlılara olabilecek kirletici etkileri düşürücü yönde olumlu etkileri olabilecektir.Eğimli ve kumlu arazilerde yapılan dikim işlerinde dikim harcında kullanılması çok uygundur.Zeolitin ph’ı biraz yüksektir,asit özellikte olan topraklarda dengeleyici özelliği vardır.

 

Okunma 2974 defa
Alparslan ÜLKÜ

Yüksek Ziraat Mühendisi - 28 Haziran 1972 Ankara doğumludur. İlk öğrenimini Ankara, Ağrı, Erzincan ve İstanbul'da tamamladı. Orta öğrenimini İstanbul, liseyi de Gelibolu'da tamamladıktan sonra lisans öğrenimini 1990-1994 yılları arasında, yüksek lisansını da 1994-1996 yıllarında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesinde sona erdirdi. Askerlik hizmetini 1996-1997 yılları arasında J.Atğm. olarak Silopi’de tamamladı. Yüksek lisans yaparken Eminönü çiçekçiler pazarında zirai ilaç bayi mesul müdür olarak iş hayatına başladı. Aynı şirketler grubunda haşere ve zararlılarla mücadele (pest control) işlerinde kontrol mühendisi olarak çalıştı. Çalıştığı şirketin yeniden yapılanmasıyla çim tohumu ve ithal gübre pazarlamasında satış elemanı olarak görev yaptı. 1995 yılında başladığı bu firmadan 2004 yılında ayrılarak Büyük Çamlıca Fidancılık şirketinde teknik departman sorumlusu olarak 2010 yılı ağustos ayına kadar çalışmıştır. Daha sonra Gübretaş T.A.Ş'de Ürün teknik destek sorumlusu olarak 2.5 yıl hizmet ettikten sonra şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.