Bahcevanlar

ORTANCALARINIZ HANGİ RENK?

Öğeyi Oyla
(2 oy)
Yazan  Kategori: TOPRAK, SU, GÜBRELEME

Ortancalar tıpkı bukelemunlar gibi renk değiştiren yapıya sahiptirler. Sizde bahçenizdeki ortancaların rengini birkaç ufak tüyoyla değiştirebilirsiniz. Toprağın tansiyonu dediğimiz pH’ı değiştirerek renk değişimini elde edebilirsiniz. Eğer pH 6,5’dan yüksek ise pembe, düşükse ve de toprakta aluminyum reaksiyonu mevcut ise mavi renge bürünür.

 

Ortanca antosiyanin renk pigmentini içermektedir. Bu pigment Fransız ortancalarında pH’a bağımlı olarak renk değişimine neden olur. Bahçenize ortancaları dikmeden önce toprak pH’sını kontrol edin. Fransız ortancaları renkleri kolayca değişebilecek tek türdür. Eger toprak pH’sı doğru aralıkta ise pH’ı daha fazla düşürmenin mavi renk elde etmek için bir faydası olmaz. Bu durumda direk dikim önerilir. Ancak pH 6,5’dan yüksek ise 30 gram alüminyum sülfat ve 30 gram demir sülfatı 4 lt su ile karıştırarak bir uygulama yapabilirsiniz. Uygulamanın senede iki kez, sonbaharda ve ilkbaharda çiçek açmadan yapılması önerilir.

pH’ı düşürmenin bir diğer yolu da ekimden önce toprağa organik çam kabuğu, kahve telvesi, meyve kabukları ve çim artıklarını toprağa karıştırmaktır. Bu uygulama alüminyum ve demir sülfatlı uygulamaya göre pH’ı çok daha uzun bir zamanda yavaş yavaş düşürmektedir.

Okunma 5709 defa
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.