Bahcevanlar

Çimlerdeki Yosun Nasıl öldürülür?

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Yazan  Kategori: YENİ BİLGİLER

Yosun güzel ve yeşil görünüyor, ama çimlerinizi boğuyor. Yosunların nasıl önleneceğini ve kontrol edileceği hakkında bilgi verelim.

Yosunun var! İlk başta bunu göremeyebilirsiniz. Sonuçta, yeşil. Fakat daha yakından baktığınız zaman, belki de çiminizin gölgeli kısmının farklılaştığını göreceksiniz.Yosun kayalarda ve ağaçlarda güzel görünebilir, ancak çimler içinde sorun anlamına gelir.

Çimenlerde yosun kontrolü, ilk etapta neden yosun oluştuğunu anlamakla başlar. Yosun Nedir? Yosun, sporlar ve rizoidler adı verilen kök benzeri yapılarla yayılan sığ köklü bir bitkidir. Geç sonbahar ve erken ilkbaharın gri, ıslak günlerinde büyümeye bayılır. Yosun, çimlerinizi tam manasıyla yok edemez veya öldürmeyecek, ancak bunun yerine çimlerin zayıf olduğu alanları dolduracaktır. Boşlukları dolduran yosunlarınız varsa, sıkıştırılmış toprak, kötü drenaj, düşük toprak pH değeri veya yeterli olmayan güneş ışığı gibi daha derin bir probleminiz olduğuna dair iyi bir fikirdir.

Yosun nasıl kontrol edilir? Demir sülfat bazlı yosun kontrol ürünleri de yosun kontrolünde çok etkilidir. Çoğu yosun kontrolünde olduğu gibi, bu ürünler yosun aktif olarak büyürken, genellikle serin, ıslak ilkbahar ve sonbaharda uygulandığında en etkilidir. Uygulamadan önce, alandaki çimi kısa tutun ve yosun ortaya çıkacak şekilde temizlik yapın. Uygulamadan  kısa bir süre sonra yosun siyahlaşır ve ölür.

Yeniden oluşan Yosun Nasıl Önlenir? Yosun kontrolü, çimlerdeki mevcut yosunları öldürmekten fazlasını gerektirir. Yosunun geri dönmesini önlemenin en iyi yolu, yosunların en başta gelişmeye başlamasının altında yatan sebepleri düzeltmektir. Çim alanları günde 3 saatten az güneş ışığı alıyorsa, daha fazla güneş ışığının çimlere ulaşmasını sağlamak için ağaç dallarını budayın. Sadece 6 ila 8 saatlik filtrelenmiş güneş ışığı alan veya 3 ila 4 saatlik doğrudan güneş ışığı alan çimlerin alanları için, gölgeye dayanıklı bir çim dikin.Genelde festuca türleri gölgeye daha dayanıklıdır.   Köklenmeyi teşvik etmek için düzenli olarak besleyin ve çim tipiniz için tavsiye edilen en yüksek şekilde biçim yapın.Aşırı azotlu gübre kullanmayın.Genelde demir içeren fosfor ve potasyumlu gübreleri tercih edin.

Yosunlar  ıslak, zayıf drenajlı topraklarda çimenlerden daha iyi yetişir. Drenajı iyileştirmeye yardımcı olmak için sıkıştırılmış toprakları havalandırın.Şişleme yaparak.O bölgeye gelen sulama miktarını azaltın.Bu bölgelere serin dönemlerde dişli dere kumu serpin.Veya zemindeki toprağı kum ile ıslah edin.Ve üzerine çim tohumu ile ara ekim yapın.

Okunma 4599 defa Son Düzenlenme Salı, 10 Nisan 2018 14:21
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.