Bahcevanlar

ÇAM AĞACI BUDAMASI

Öğeyi Oyla
(8 oy)
Yazan  Kategori: TOPRAK, SU, GÜBRELEME

Çam ağaçları uzun ömürlü ve sağlam bir gövde yapınsa sahiptir. Çoğu zaman aşırı büyümesi, alanı kaplaması, ve zararlıların ağaca verdiği harsalar budama önünde engel teşkil eder. Ağacın budaması titizlikle bir uzman Ziraat Mühendisi tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde yanlış yapılan budama sonucu ağacın kesilen yerlerinden sürgün vermesi güçleşir. En uygun zaman kış dinlenme zamanının sonudur. Kış aylarının bittiği aylar budama için idealdir.

 

 1. Öncelikle ölü ve zarar görmüş dalları temizlenmelidir. Çam ağaçlarının gövdeye yakın iç kısımlarında ölü dallar çok bulunmaktadır. Bu dalların temizliğine öncelik verilmelidir.
 2. Kesilen dallar ağaç altından süpürülmeli ve üst dalları görmek için alan açılmalıdır.  İç kısımdaki ölü dallarlın kesilmesiyle üst kısımlara ulaşabilmek için rahat bir çalışma ortamı sağlanır.
 3. Ağacın boyutunu küçültmek, yeni sürgünlerin gelişmesini sağlayacaktır. Doğru ve teknik yapılan budamadan sonra yaz aylarında yeni sürgünler çıkmaya başlayacaktır. Böylelikle ağacın boyutunu istediğiniz seviyede tutmanız mümkün olacaktır.
 4. Yüksek dallara uzanmak için elektrikli veya benzinli bir hızar kullanılmalıdır. Hızar keskin bıçağı ve testeresi sayesinde yüksek dallara erişimi kolaylaştıracaktır.
Okunma 32873 defa Son Düzenlenme Pazar, 23 Haziran 2013 12:56
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

4 yorum

 • Yorum Linki Cumartesi, 04 Ocak 2014 14:42

  Hatice hanım, sedir türü çamlarda sürgün vermesi muhtemel olabilmektedir. Ancak; karaçam, fıstıkçamı, köknar ve mavi ladinde sürgün vermesi mümkün değildir. Teşekkürler

 • hatice Giz hatice Giz
  Yorum Linki Pazartesi, 07 Ekim 2013 09:04

  Tarık Bey, Çam ağacı için, "yanlış yapılan budama sonucu ağacın kesilen yerlerinden sürgün vermesi güçleşir." demişsiniz benim bildiğim çam zaten kesilen yerinden sürgün vermez. Sürgün verdirmek için bir yol biliyorsanız öğrenmek isterim. Bahçemdeki bir çam ağacımı inşaat yaparken sağını solunu kesip kütük şekline koymuşlar. Ağaç ölmesin diye, bir yol arıyorum. saygılar

 • Yorum Linki Perşembe, 01 Ağustos 2013 10:07

  Merhaba, çam ağacınız 20 m'ye ulaştığından ötürü budama konusunda risk taşımaktadır. Yan dallardan seyreltme ve üstten en fazla 2 m kısaltılacak şekilde budama yapılabilir. Ayrıca boyut yüksek olduğundan ötürü vinç yardımıyla yapılabilir. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçiniz.

 • emine emine
  Yorum Linki Pazartesi, 08 Temmuz 2013 04:28

  sayın tarık kayar bey,bahçemdeki çam ağacı 20 metreye ulaştı komşularımın görüşünü engellediği için budanmasın talebediyorlar..yalnış budama yapılmaması için yardıma ihtiyacım var..internette dolasırken sayfanızı gördüm bu konuda yol gösterebilirseniz minnettar olacağım..teşekkürler

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.