Bahcevanlar

PEYZAJ ALANLARINDA TOPRAK ANALİZİ

Öğeyi Oyla
(3 oy)
Yazan  Kategori: TOPRAK, SU, GÜBRELEME

Bitkiler de insanlar gibi canlı varlıklardır. Bu nedenle sağlıklı bitki yetiştirmek istiyorsak fiziki koşulların dışında bir de diğer koşulları yerine getirmek zorundayız. Toprak analizi, tarımda olduğu gibi peyzaj alanlarında da büyük öneme sahiptir.

 

Peki toprağınızda hangi besinden ne kadar var nereden bileceğiz? Bunun yolu da toprağınızı tahlil ettirmekten geçer. Biz bunu hasta olan bir insana hastanede yapılan kan tahlili sonucu konulan teşhise benzetiyoruz. Nasıl ki hastanede yaptırdığınız kan tahlilinde kandaki besin değerleri çıkıyor, toprak tahlilinde de topraktaki besin elementlerinin değerleri çıkıyor.

Yeni bir peyzaj alanı oluşturuyorsanız veya mevcut yerinizin özelliklerini belirlemek istiyorsanız mutlaka toprak analizi yaptırmalısınız. Toprak analizi ile toprağınızın temel olarak pH, azot, fosfor, potasyum ve diğer mikro element değerlerini öğrenebilirsiniz.

Bitkiler; değişik düzeyde azot(N), fosfor(P), ve potasyum (K) değerlerine ihtiyaç duyarlar. Örneğin sedir ağacının azot isteğiyle oya ağacınınki aynı değildir. Peyzaj alanlarında her ağaca aynı tip gübrenin kullanılması bu sebepten dolayı yanlıştır. Toprak analiziyle birlikte toprağın besin elementi değeri tespit edilerek doğru gübre uygulanması sağlanır.

Özellikle büyük şehirlerin peyzaj alanlarında bu uygulama hiç yaygın değildir. Bu nedenle de bahçe sahipleri bütçelerinden kısarak binlerce TL’ yi bahçelerine harcamak zorunda kalıyorlar. Çünkü yeteri kadar beslenmeyen bitkiler zamanla hastalanıp ölüyorlar. Yerine yeni bitkiler almak zorunda kalınıyor. Avrupa ülkelerinde artık bitki besleme bilimsel olarak yapılıyor. Biz bahçevanlar olarak Türkiye’ yi de bilimsel bitki beslemeye ve paranızın cebinizde kalmasına davet ediyoruz.

Toprak analizi sonuçlarına anlık veya detaylı olarak ulaşabilirsiniz. Bahçevanlar olarak bahçenize gelip örnek alabilir; ister toprak analiz kitiyle anında sonuç yöntemiyle pH, azot, fosfor ve potasyum dilerseniz de detaylı olarak laboratuar sonuçlarını sizlere ulaştırabiliriz. Toprak numunesi alırken kuralları iyi bilmeniz gerekmektedir.
Bahçenize toprak tahlili yaptırmak istiyorsanız bahçevanlar ile iletişime geçiniz. Toprak numuneniz bahçevanların uzman ziraat mühendisleri tarafından bizzat alınacaktır.

 

Okunma 3377 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 23 Nisan 2016 16:44
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.