Bahcevanlar

En Ekonomik Şekilde Bitkilerimin Su İhtiyacını Nasıl Karşılayabilirim?

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Yazan  Kategori: Sulama

Bitkilerin su ihtiyaçları bölgeden bölgeye göre değişiklik gösterir. Her bitkinin su ihtiyacı birbirinden farklıdır. Peyzaj alanlarında en çok su isteyen bitki ise çim bitkisidir (bataklık bitkileri dışında). Her bölge için belirli bir bitki su tüketimi miktarı kabul edilir. Sıcak bölgelerde bu miktar çok iken yağışlı bölgelerde daha az kabul edilir.

 

Bahçe hortumuyla sulama yapıldığı zaman bu miktarı tutturabilmek oldukça zordur. Ya az yapılır ya da çok sulama yapılmış olur. Bu da bir müddet sonra bahçenizde hoş olmayan görüntülerin oluşmasına neden olur.

Otomatik sulama sistemi tek başına yeterlimi?

Hayır.

Otomatik sulama sistemi kurulduğunda her gün belirlenen saatlerin aralığında sulama yapılacaktır. Oysa yaz ayları olsa bile belirli günlerde yağmur yağabilir. Sulama öncesi, sulama sonrası ya da sulama sırasında yağmur yağdığında gereksiz bir sulama işlemi yapılmış olur. Bu hem su israfı olur hem de bahçe için gereksiz sulama ile göllenmelere neden olur.  Bu durumu önleyebilmek için kontrol cihazları ile birlikte sensörlerin kullanılması önerilir.

Okunma 1963 defa
Alparslan ÜLKÜ

Yüksek Ziraat Mühendisi - 28 Haziran 1972 Ankara doğumludur. İlk öğrenimini Ankara, Ağrı, Erzincan ve İstanbul'da tamamladı. Orta öğrenimini İstanbul, liseyi de Gelibolu'da tamamladıktan sonra lisans öğrenimini 1990-1994 yılları arasında, yüksek lisansını da 1994-1996 yıllarında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesinde sona erdirdi. Askerlik hizmetini 1996-1997 yılları arasında J.Atğm. olarak Silopi’de tamamladı. Yüksek lisans yaparken Eminönü çiçekçiler pazarında zirai ilaç bayi mesul müdür olarak iş hayatına başladı. Aynı şirketler grubunda haşere ve zararlılarla mücadele (pest control) işlerinde kontrol mühendisi olarak çalıştı. Çalıştığı şirketin yeniden yapılanmasıyla çim tohumu ve ithal gübre pazarlamasında satış elemanı olarak görev yaptı. 1995 yılında başladığı bu firmadan 2004 yılında ayrılarak Büyük Çamlıca Fidancılık şirketinde teknik departman sorumlusu olarak 2010 yılı ağustos ayına kadar çalışmıştır. Daha sonra Gübretaş T.A.Ş'de Ürün teknik destek sorumlusu olarak 2.5 yıl hizmet ettikten sonra şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.