Bahcevanlar

Sulama Sistemi Projelerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Yazan  Kategori: Sulama

Peyzaj alanlarında birden çok bitki grupları yer alır. Çalılar, yer örtücüler, ağaçlar, mevsimlikler, geniş yapraklı ya da ibreli bitkiler vs… bitkilerin suya duydukları ihtiyaçta kendi içlerinde değişkenlik gösterir. Örneğin; geniş yapraklı bitkiler suya daha çok ihtiyaç duyarken ibreli bitkiler daha az ihtiyaç duyar. Yaprağın büyüklüğü buna büyük etkendir. Çünkü bitki yapraklarının yüzey genişliği arttıkça bitki yüzeyinden oluşan buharlaşma, terleme ve dolayısıyla su kaybı da artar. Bu nedenle projelendirme yapılırken bunlar göz önünde bulundurulur ve sulama süresi buna göre ayarlanır. Küçük çalı gruplarında çoğunlukla damla sulama sistemi kurulurken, çim ve geniş alanlarda yağmurlama sulama sistemi kurulur.

Çok güneş alan bölgelerde suyun toprak topraktan emilmesi daha kolay olur. Ayrıca güneşli bölgelerde buharlaşmada çok olacağından o bölgenin sulama süresi daha uzun tutulur. Gölgeli alanlarda ise tersi söz konusudur.

Sulama sisteminde iki tip sprink kullanılır. Bunlardan biri rotor diğeri ise sprey sprinkler’dir. Bunların çalışma basınçları da yağmurlama hızları da birbirlerinden farklıdır. Bu nedenle sprey- rotor hatlar aynı hatta bağlanmazlar.


 
Sprinklerin bahçeye yerleştirme şekli çok önemlidir. Eş bir su dağılımı için sprinklerin doğru şekilde yerleştirilmesi gerekir. Şekilde gözüktüğü gibi bir başlıktan atılan suyun diğer başlığa çarpacak şekilde yerleştirilmelidir. Bu sayede bahçelerde sulanmamış alan kalmaz ve homojen bir su dağılımı sağlanır.

Okunma 2110 defa
Alparslan ÜLKÜ

Yüksek Ziraat Mühendisi - 28 Haziran 1972 Ankara doğumludur. İlk öğrenimini Ankara, Ağrı, Erzincan ve İstanbul'da tamamladı. Orta öğrenimini İstanbul, liseyi de Gelibolu'da tamamladıktan sonra lisans öğrenimini 1990-1994 yılları arasında, yüksek lisansını da 1994-1996 yıllarında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesinde sona erdirdi. Askerlik hizmetini 1996-1997 yılları arasında J.Atğm. olarak Silopi’de tamamladı. Yüksek lisans yaparken Eminönü çiçekçiler pazarında zirai ilaç bayi mesul müdür olarak iş hayatına başladı. Aynı şirketler grubunda haşere ve zararlılarla mücadele (pest control) işlerinde kontrol mühendisi olarak çalıştı. Çalıştığı şirketin yeniden yapılanmasıyla çim tohumu ve ithal gübre pazarlamasında satış elemanı olarak görev yaptı. 1995 yılında başladığı bu firmadan 2004 yılında ayrılarak Büyük Çamlıca Fidancılık şirketinde teknik departman sorumlusu olarak 2010 yılı ağustos ayına kadar çalışmıştır. Daha sonra Gübretaş T.A.Ş'de Ürün teknik destek sorumlusu olarak 2.5 yıl hizmet ettikten sonra şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.