Bahcevanlar

İSTANBUL'DA KAYISI YETİŞİR Mİ?

Öğeyi Oyla
(2 oy)
Yazan  Kategori: MEYVE VE SEBZELER

İstanbul’da yaşıyorsanız ve bahçenize kayısı ağacı dikmeyi düşünüyorsanız bir kez daha dikkatlice düşünmelisiniz. Çünkü kayısı karasal iklime uygun bir meyvedir.

 

Karasal iklimde kışlar soğuk, yazlar ise kurak ve sıcak geçmekte, hava oransal nemi ise düşük olmaktadır. Yerli çeşitlerimiz yazın kuru hava ve kışın uzun süreli soğuklanma istediğinden nemli ve daha ılıman yerler için uygun değildir. Bu çeşitler sahil kuşağı’nda yetiştirildiğinde hava oransal neminin fazla olmasından ötürü mantari hastalıklar gözlenmektedir. Ayrıca hava oransal neminin yüksek olması kayısı üzerinde çil hastalığı görülmesine yol açmakta, ağaçta bal gibi akıntıya sebep olmakta ve meyve kalitesini düşürmektedir.

Okunma 2797 defa
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.