Bahcevanlar

KİRAZ

Öğeyi Oyla
(2 oy)
Yazan  Kategori: MEYVE VE SEBZELER

Kiraz hakkında önemli bilgiler.

Kirazlarınız kurtlanıyor mu?

Kiraz ağaçlarında meyvenin kurtlanmasını ve kalitesini  düşüren kiraz sineğiyle başa çıkmak için kültürel, biyoteknik ve kimyasal mücadele adımlarını uygulayabilirsiniz.
Kültürel önlemler
•    Sonbaharda toprak çapalaması ve havalanması işlemleri yapılmalıdır.
•    Yere dökülmüş olan kurtlu kirazlar toplanıp bahçeden uzaklaştırılmalıdır.
•    Bulaşma riskini ortadan kaldırmak için meyvelerin toplanması sırasında ağaç üzerinde meyve bırakılmamalıdır.

Biyoteknik mücadele 

Orta ve düşük yoğunluktaki kiraz sineğiyle mücadelede uygulanabilir.
 bahçede bulunan erkenci çeşidin ben düşme döneminde dekara 2 adet gelecek şekilde sarı yapışkan levhalar asılır.
Tuzaklar, ilk sinek yakalanana kadar 2-3 kez kontrol edilir. İlk ergin görüldükten sonra  bahçede belirlenen ağaçların her birinin 4 farklı yönüne birer adet görsel sarı yapışkan   asılır. Bu levhaları piyasada bulabilirsiniz

Kimyasal mücadele

İlaçlamaya tuzaklarda ilk ergin görüldükten sonra başlanmalıdır. Genellikle tek ilaçlama yeterli olmaktadır. Sorun devam ediyorsa meyve topalama tarihi dikkate alınarak ikinci bir uygulama yapılabilir.

Okunma 2496 defa Son Düzenlenme Cuma, 03 Ağustos 2012 12:27
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Bu kategoriden diğerleri: MEYVE AĞAÇLARINDA BUDAMA »

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.