Bahcevanlar

LİMON AĞACINDA SOĞUK ZARARINA DİKKAT!

Öğeyi Oyla
(2 oy)
Yazan  Kategori: MEYVE VE SEBZELER

Yaprak döken ağaçlar sert geçen kış ayları boyunca kendilerini koruma altına alırken, limon ağaçları tüm yıl boyunca büyümeye devam eder. Bu durum limon ağacını soğuk hava zararına duyarlı hale getirir. Bu zararın sebebi, nemin yapraklarda ve meyvede depolanmasından kaynaklanmaktadır.

Yaprak zararı

Limon ağacı yaprakları donma derecesi altındaki sıcaklıklarda, yaprak içindeki nem donmaya başlayacak ve dolayısıyla hücre zarları zarar görecektir. Bunun neticesi olarak da yaprak ölümleri başlayacaktır. Donma esnasında yapraklar sağlıklı görünebilir ancak buzlar çözülmeye başlayıp hava sıcaklığı arttığında yapraklar gevşek ve solmuş bir yapıya bürünecektir.

Dal zararı

Uzun süre soğuğa maruz kalmış limon ağaçları dalları ve gövdesinde hasar belirtileri gösterebilir. Ağaç kabuğu gevşemeye ve dallara doğru yayılmaya başlar. Ağaç kabuğundaki değişiklikler hemen belli olmasa da donma olayı bittikten bir zaman sonra ortaya çıkabilir.

Meyve zararı

Meyve zararını ağacın dalındayken tespit etmek güçtür ancak limon ağacının donmasıyla birlikte meyveleri hasar görebilir. Donma meydana geldiğinde limon iç eti ağır hasarlı ve yenmeyecek duruma gelebilir. Olgunlaşmadan meyvenin düşmesi, meyve kararması ve meyve üzerinde küçük çukurların oluşması donma hasarının dış belirtileridir.

Hasar Tespiti

Soğuk ve don zararı hemen tespit edilemeyebilir. Ağaç, mevcut yeni büyüme düzenine devam eder. Düzeltici tedbirlerden budama, bahara kadar ertelenmelidir. Budama zamansız yapıldığında yeni dal ve yaprak üretimi durur. Bahar ayları geldiğinde, zarar görmüş dallar geriye doğru budanmalıdır. Rengi koyu kahverengine dönmüş dalları bıçakla kazımak, ağacın eski görüntüsüne kavuşmasına yardımcı olur.

Öneriler

Limon ağacını soğuktan korumak için kök iz düşümünün  5 cm kalınlığında malçlanması gerekmektedir. Küçük bir ağaca sahipseniz ağacın etrafına 4 uzun çıta çakarak şeffaf naylonla sarmak gerekir ancak naylon bitkiye değmemelidir. Naylona 2-3 adet delik delinmesi içeride aşırı sıcak oluşumunu ve yanmayı engeller.  Limon ağacı gibi sıcak iklim bitkilerini Marmara Bölgesi için, doğrudan güney cepheye ve kuytu bir yere dikmek gerekmektedir.

 

Okunma 9319 defa Son Düzenlenme Pazar, 23 Haziran 2013 12:52
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.