Bahcevanlar

SEBZE BAHÇESİ KURULUMU

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Yazan  Kategori: MEYVE VE SEBZELER

Sebze bahçenizin gübrelenmesi için iyi bir verim almak adına önem arz etmektedir. Öncelikle toprağınızı iyi tanımalısınız bunun için de yapmanız gereken yöntem toprak analizidir. Bu test sayesinde toprağınızda yeterli azot, fosfor, potasyum, magnezyum ve kalsiyum olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

 Ayrıca bu testle birlikte toprağınızın pH’ını ve ne kadar organik maddeye sahip olup olmadığını da saptayabilirsiniz.

10-10-10 gibi dengeli gübreleri dikimden itibaren 15 günde bir kullanılması sebzeler için en uygun olanıdır. Sebzelerin yetişme ortamlarının pH aralığı 6,5- 7,0 olmakla birlikte bitkiler bu pH aralığında besin elementlerini daha kolay alabilmektedirler.

Sebze bahçesinde yapılan hataların başında aşırı azotlu gübre kullanımı gelmektedir. Çim için kullanılan 25-5-10 gübresinin sebzelerde de kullanılması büyük bir hatadır çünkü 25-5-10 gübresindeki azot, çimin yeşil ve kalın olmasını sağlar ancak bunu sebzeler için istemeyiz.

Fosfor ise çiçek gelişimini destekleyen temel elementtir. Özellikle domates, biber ve hıyarda verimi artırmak için çok önemlidir.

Potasyum ise bitkide hücre duvarının kalınlığını sağladığı gibi bitkiyi strese ve hastalıklara karşı da koruma görevini üstlenmiştir.

 Okunma 2835 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 03 Kasım 2012 09:11
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Bu kategoriden diğerleri: « İSTANBUL'DA KAYISI YETİŞİR Mİ?

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.