Bahcevanlar

ORKİDELER NE KADAR IŞIK İSTER?

Öğeyi Oyla
(3 oy)
Yazan  Kategori: İÇ MEKÂN SÜS BİTKİLERİ

Orkideler kendi doğal yaşam alanlarında ideal sıcaklık, nem ve toprak koşullarında sık sık direk güneş ışığına maruz kalarak büyürler. Bazı ev orkideleri günlük 6 saat güneş ışığını tolere edebilir. Birçok orkide türü sadece 1-2 saat direkt güneş ışığı isterken günün kalan kısmını direk güneş ışığı almayacak şekilde parlak ışığa ihtiyaç duyar. Dış mekan vahşi orkideleri ise en fazla 6 saat güneş ışığı isterken öğle ve öğleden sonraları yarı gölgeyi sever.

 

Bir orkide sahibiyseniz ve ne kadar ışık alacağına dair bir fikriniz yoksa işte size birkaç öneri. Bu tip durumlarda orkideler için en güvenlisi direk güneş ışığına maruz kalmamasıdır. Şeffaf bir tül arkasında kuvvetli, parlak gün ışığı alması orkidenin gelişimi için en idealidir. Işıktan dolayı orkide üzerinde herhangi bir hasar tespit ederseniz yerini değiştirerek bir çözüm bulabilirsiniz.

Güneş ışığı zararı

Aşırı ışık yoğunluğuna maruz kaldığında yaprakları kahverengimsi-bronz renge döner. Çoğu durumda kahverengi lekeler görülmesi sonucunda yapraklar ölür ve sarı renge döner. Yaprak renginde Yeşilden sarıya dönme var ise ışık seviyesini biraz daha artırmanız gerekmektedir. Güneş ışığının direkt gelmemesi bitki sağlığı açısından her zaman daha güvenlidir.

Mevsimsel değişim

Kış aylarında güneş ışınları zayıf yoğunluğunun az olmasından ötürü orkideler daha fazla ışığa ihtiyaç duyarlar. Bu aylarda sabahtan öğle ortasına kadar direkt güneş ışığı alması sorun yaratmaz. Güneş ışığı kış aylarında yeterli enerjinin üretilmesi ve yeterli fotosentezin yapılabilmesi için önemlidir.
Yaprakta zarar oluşmasını önlemek için bahar ayına girerken dikkat etmek gerekir. Mart ve Eylül ayları için sıcak hava sıcaklığı, düşük nem ve güçlü güneş ışınları sulama ve gölgeleme ihtiyacını artırır.

Okunma 14283 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 06 Haziran 2016 11:28
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.