Bahcevanlar

DİFENBAHYA

Öğeyi Oyla
(3 oy)
Yazan  Kategori: İÇ MEKÂN SÜS BİTKİLERİ

Latince adı:  Dieffenbachia

Ana vatanı: Güney Amerika, Kolombiya, Brezilya

 

Minimal sıcaklığı: 12 ° C. Ani sıcaklık değişimlerinden korumak gerekir aksi takdirde bitki yapraklarında karartılar oluşmaktadır.

En uygun sıcaklık:  16-20 °C

Önerilen yer: Direkt güneş ışığı almayan filtrelenmiş ışığı sever.

Toprak:  Humus-torf

Saksı değişimi:  Kökler saksıyı doldurmuşsa bahar aylarında bir numara büyük saksıyla değiştirilmelidir. Aşırı köklenme meydan gelmişse kökler kırpılarak aynı saksıya dikim yapılabilir.

Su isteği: Yaz aylarında bitki bol su ister. Kışın verilecek su miktarı azaltılmalı ancak toprağın nemli kalmasına özen gösterilmelidir. Kış aylarında verilecek olan suyun mutlaka oda sıcaklığında olması gerekmektedir. Soğuk su bitkide kök çürüklüğüne neden olmaktadır.

Gübreleme: Mart ayından Eylül ayı ortalarına kadar yaklaşık 10 günde bir 20-20-20+ME benzeri dengeli sıvı veya toz gübrelerin kullanımı önerilmektedir.

Zararlı ve hastalıkları: Yaprak lekesi, kök çürüklüğü ve antraknoz, zararlı olarak ise kırmızı örümcek ve Yaprak bitleridir.

 

Okunma 4523 defa
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

2 yorum

 • Yorum Linki Pazar, 27 Ocak 2013 09:10

  Özkan Bey merhaba,
  Kök kısmına doğru çürüme başlaması,i akla fazla sulandığı ihtimalini getiriyor. Aşırı sulama kök çürümesine ve yaprak lekelenmelerine yol açmaktadır. Çiçeğinizi mümkün olduğunca ışık alabileceği bir yerde tutarak kış aylarında fazla sulamadan kaçının.
  Diğer bir olasılık ise aşırı azotlu gübreleme veya hayvan gübresinin kullanılmış olmasıdır. Bu tip bir uygulama yapılmakta ise bir an önce son verilmesi gerekmektedir.

 • özkan özkan
  Yorum Linki Pazartesi, 14 Ocak 2013 11:03

  slm tarık bey bu çiçieğin yaptraklarında lekenmeler başladı ve gün geçtikçede yayılıyor kök kısmına kadar çürüme başlıyor çiçeğim çok güzeldi bozuldu onu nasıl kurtara bilirim teşekkür ederim

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.