Bahcevanlar

DRACAENA MARGINATA BAKIMI

Öğeyi Oyla
(8 oy)
Yazan  Kategori: İÇ MEKÂN SÜS BİTKİLERİ

Dracaena marginata( Madigascar Dragon Tree )

Tölerens: Kuraklık,nem ve ısıya dayanıklıdır.

 

Çiçeklenme: Erken yazdan geç yaza doğru beyaz çiçek açar

Işık: Parçalı gölgeden tam ışığa kadar ister.Perde ile filtrelenmiş ışık idealdir.

pH: 5,5-7,5

Toprak: Torf.

Su: Kurudan nemliye kadar dayanıklı.Çok sulandığında kökler oksijen alamaz ve kök çürümeleri başlar.Çok az su verildiğinde ise bitkide solgunluk oluşacaktır. Bir bitkinin sulanması gerektiğinde bitki, bitki yaşı, ışık seviyesi, toprak tipi ve saksı boyutu sulama miktarını belirleyecektir.Kök bölgesine ulaşacak kadar sulama yapmak gerekir ki biz buna dip sulama diyoruz.Oda sıcaklığında olması gereken suyun bir kap içinde bekletilmesi  bitkiler için zararlı olan klorun uçmasını da sağlayacaktır.

Isı: 20-23 derece uygun sıcaklıktır.

Hastalıklar: Kırmızı örümcek zararı olmaktadır.

 

Okunma 14548 defa
Alparslan ÜLKÜ

Yüksek Ziraat Mühendisi - 28 Haziran 1972 Ankara doğumludur. İlk öğrenimini Ankara, Ağrı, Erzincan ve İstanbul'da tamamladı. Orta öğrenimini İstanbul, liseyi de Gelibolu'da tamamladıktan sonra lisans öğrenimini 1990-1994 yılları arasında, yüksek lisansını da 1994-1996 yıllarında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesinde sona erdirdi. Askerlik hizmetini 1996-1997 yılları arasında J.Atğm. olarak Silopi’de tamamladı. Yüksek lisans yaparken Eminönü çiçekçiler pazarında zirai ilaç bayi mesul müdür olarak iş hayatına başladı. Aynı şirketler grubunda haşere ve zararlılarla mücadele (pest control) işlerinde kontrol mühendisi olarak çalıştı. Çalıştığı şirketin yeniden yapılanmasıyla çim tohumu ve ithal gübre pazarlamasında satış elemanı olarak görev yaptı. 1995 yılında başladığı bu firmadan 2004 yılında ayrılarak Büyük Çamlıca Fidancılık şirketinde teknik departman sorumlusu olarak 2010 yılı ağustos ayına kadar çalışmıştır. Daha sonra Gübretaş T.A.Ş'de Ürün teknik destek sorumlusu olarak 2.5 yıl hizmet ettikten sonra şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Bu kategoriden diğerleri: « KAUÇUK DİFENBAHYA »

2 yorum

 • cihan cihan
  Yorum Linki Pazartesi, 03 Aralık 2012 13:44

  İyi çalışmalar;
  çiçeğimizin yaprakları sarardı ve dökülmeye başladı kök ün toprakla birleştiği yerdede kuruma var bubunla ilgili ne yapabilirim verdiğiniz bilgi için şididen teşekkürler iyi çalışmalar .

 • lantana camara lantana camara
  Yorum Linki Pazartesi, 24 Eylül 2012 22:02

  Marginata'da kuruyan yaprak uçlarını makasla kesmek doğrumudur?

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.